2 min. čitanja

PREHRANA I KLIMATSKE PROMJENE Bolje je jesti kamenice od mesa

PREHRANA I KLIMATSKE PROMJENE Bolje je jesti kamenice od mesa
Foto: World Sustainability Organization (WSO)

Želimo li se boriti protiv klimatskih promjena i živjeti na čišćoj planeti? Trebamo jesti kamenice umjesto mesa. Zvuči kao šala, ali istraživanje koje je provela skupina znanstvenika dokazalo je da su "plodovi mora hranjiviji i uključuju manje štetnih emisija nego izvori proteina iz životinja".

Znanstvenici sa Sveučilišta Dalhousie, Kanada i istraživačkih instituta Švedske u Goteborgu, ispitivali su kvalitet morskih plodova i ugljični otisak u divljoj i uzgojenoj morskoj hrani. Studija je pokazala da globalna prosječna učinkovitost svih procijenjenih morskih plodova ima veću gustoću hranjivih tvari od govedine, svinjetine i piletine i manje emisije stakleničkih plinova.

Foto: World Sustainability Organization (WSO)

Ovi proizvodi iz akvakulture igraju ključnu ulogu u postizanju prehrambenih ciljeva, budući da osiguravaju značajne količine proteina, masnih kiselina i mikronutrijenata kao što su vitamin D, vitamin B12, selen, jod, željezo, cink i fosfor. Važni su i u prevenciji brojnih bolesti te u borbi protiv raširenog nedostatka mikronutrijenata, zbog čega mnogi preporučuju njihovu konzumaciju u dijetama i prehrambenim programima.

Čini se da potrošači reagiraju entuzijastično jer se globalno proizvodi i konzumira više plodova mora nego ikad prije, a globalna potražnja nastavlja rasti. U 2020. plodovi mora činili su 17% globalnog unosa životinjskih proteina. Međutim, sa zdravstvenog gledišta, školjkaši se smatraju rizičnom hranom jer su, kao organizmi koji filtriraju, ujedno i bioakumulatori patogena i otrovnih tvari.

Stoga, jako je važno osigurati da plodovi mora budu proizvedeni prema kriterijima održivosti, ali i zaštite ljudskog zdravlja te da imaju certifikat koji uzima u obzir oba čimbenika, poput Friend of the Sea, projekta Svjetske organizacije za održivost utemeljenog 2008. godine, koji je postao vodeći certifikacijski standard za proizvode i usluge koji poštuju i štite morski okoliš, s obzirom na strogost i neovisnost revizija koje provjeravaju ekološke i društvene standarde.

Projekt je nedavno certificirao Dibba Bay Oyster Farm, prvu farmu na Bliskom istoku koja uzgaja gurmanske kamenice. Tradicionalno se kamenice uzgajaju u hladnijim vodama Europe, Sjeverne Amerike ili istočne Kine. Dibba Bay se nalazi u Dibbi, na istočnoj obali Ujedinjenih Arapskih Emirata i od 2016. proizvodi više od 300 000 kamenica mjesečno zahvaljujući toplim, netaknutim i hranjivim tvarima bogatim strujama koje kupaju obalu Fujairaha. Dibba Bay kupuje kamenice u mrijestilištima diljem svijeta, sadi ih i stavlja u svjetiljke prije nego što ih baci u vodu. Kamenice rastu bez hrane i kemikalija, oslanjajući se na prirodno okruženje bogato fitoplanktonom.

Kriteriji certifikacije Prijatelj mora za održivu akvakulturu uključuju odsutnost utjecaja na kritična staništa, usklađenost s parametrima kvalitete vode, odsutnost štetnih sredstava protiv obraštanja ili hormona rasta, usklađenost s kvalitetom vode, društvenu odgovornost i stalno poboljšanje upravljanje otpadom i energijom.

World Sustainability Organization (WSO)

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.