2 min. čitanja

OTOK KUGE Zovu ga još i Alkatraz virusa

OTOK KUGE Zovu ga još i Alkatraz virusa
Foto: PIxabay

Njegovo ime je Riems. Riječ je o malom otoku koji se nalazi u Njemačkoj, a ujedno je jedno od najopasnijih mjesta na planeti. Zovu ga još i “Alkatraz virusa”. Riems je dom najstarije virološke istraživačke institucije na svijetu, koja se danas zove Friedrich Loeffler Institut.

Ovo je ujedno, jedno od najopasnijih mjesta na planeti.

Na malom otoku u Baltičkom moru koji su nekoć koristili nacisti za istraživanje biološkog oružja, njemački znanstvenici sad razvijaju potencijalno spasonosna cjepiva protiv virusa.

Popis patogenih mikroorganizama Instituta Friederich Loeffler je vrlo dugačak: bjesnoća, afrička svinjska kuga, virus Krim-Kongo, ptičja gripa, kravlje ludilo, ebola, gripa, Yersinia pestis, groznica Rift Valley, Sars-CoV-2… Može se reći da je toliko opasno mjesto da je zatvoreno za javnost. Da bi pristupili otoku, prethodno ovlašteni posjetitelji moraju prijeći preko mosta koji vodi preko jednog dijela Baltičkog mora. Ova mjera je posljedica činjenice da u slučaju izbijanja zaraze u ovakvim objektima visoke sigurnosti postoji mogućnost zatvaranja tih objekata i sprječavanja širenja virusa.

Zbog toga je Riems postao poznat kao “otok kuge”. Laboratorij je to 4. razine biološke sigurnosti (BSL-4), piše Muy Interesante.

Jedna od posebnosti ovog laboratorija je da Federalni zavod za zdravlje životinja ovdje testira najopasnije viruse na svijetu, na velikim životinjama. Deseci životinja, uključujući ovce i krave, namjerno su zaraženi virusima u sklopu istraživanja za praćenje učinaka bolesti. Naime, jedan od njegovih pristupa temelji se na zoonozama, odnosno onim bolestima koje imaju mogućnost prenošenja sa životinja na čovjeka ili obrnuto.

Od malarije do bjesnoće, zoonoze čine oko 60% svih zaraznih bolesti kojima budu zaraženi i ljudi, a Centri za kontrolu i prevenciju bolesti procjenjuju da se 3 od 4 nove zarazne bolesti kod ljudi prenose putem životinja. Ali najupečatljivije je to što su nepredvidivi.

A svi njegovi djelatnici, znanstvenici koji uobičajeno eksperimentiraju i istražuju, imaju dezinfekcijske tuševe kako za ulazak tako i za izlazak s otoka, osim što nose zaštitnu odjeću u skladu s pandemijom kakva nas prati više od dvije godine s COVID-om. -19.

Ovaj objekt je jedan od samo tri laboratorija te vrste u svijetu, a jedini koji se nalazi u Europi. Jedina druga dva objekta na svijetu u kojima je ova vrsta istraživanja na životinjama moguća, su u Winnipegu u Kanadi i Geelongu u Australiji.

Zgrada je potpuno izolirana od vanjskog svijeta, prepuna brojnih zračnih brava i drži se pod negativnim tlakom kako bi se osiguralo da zrak ulazi, a ne izlazi. Sve se obavlja u izrazito sigurnim uvjetima i istraživači svakodnevno rade kako bi što bolje razumjeli kako se novi patogeni mikroorganizmi šire. Također rade i na razvoju raznih cjepiva.

Institut Friedrich Loeffler najstariji je centar za proučavanje virusa na svijetu. Osnovao ga je 1910. godine Friederich Loeffler, njemački bakteriolog sa Sveučilišta Greifswald koji je otkrio organizam koji uzrokuje difteriju.

Z.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.