9 min. čitanja

OTKRIVAMO! Nakon uhićenja ključne osobe, načelniku Sukošana županija odbila "dohranu" plaže ispred vila investitora s kojima je njegov otac sklopio ortački ugovor - Načelnik za Morski: "Neozbiljno je o ovome dan prije izbora!"

OTKRIVAMO! Nakon uhićenja ključne osobe, načelniku Sukošana županija odbila "dohranu" plaže ispred vila investitora s kojima je njegov otac sklopio ortački ugovor - Načelnik za Morski: "Neozbiljno je o ovome dan prije izbora!"
Foto: Petra Žitko / Screenshot / Geoportal

SUKOŠAN - Načelnik Sukošana Ante Martinac ponovno se doveo u probleme, nakon što mu je Zadarska županija 9. svibnja 2025. godine odbila tzv. "dohranu" plaže na dijelu pomorskog dobra u ovom mjestu i to ispred vila koje između ostalog gradi tvrtka Kamen Mediteran na čestici zemlje koja je bila u vlasništvu njegova oca. A upravo na katastarskoj čestici ispred novoizgrađenih vila navedene tvrtke, pomorsko dobro je "rješavala" voditeljica odsjeka nadležnog za prostorno uređenje i gradnju Ivona Cota, koja je prije dva mjeseca uhićena zbog primanja mita. Zanimljivo je da je zahtjev poslan par dana prije nego je Cota uhićena, a zahtjev je odbijen nakon njenog uhićenja.

Svakako obratite pažnju na datume kad se što događalo, pa idemo stoga redom:

Općina Sukošan 9. ožujka Županijskom odsjeku za prostorno uređenje Zadarske županije upućuje, vjerojatno već standardan Zahtjev za zahvat u prostoru pomorskog dobra, odnosno tzv. "dohranu plaže". U iščekivanju da će sve biti riješeno, kao što je i do sad rješavano, načelnik općine Sukošan nije imao razloga sumnjati u drugačiji ishod.

USKOK otvara istragu samo pet dana nakon što Martinac šalje zahtjev za dohranu plaže

No, događa se ipak nešto neobično s jednom zanimljivom koincidencijom. Samo pet dana poslije, USKOK je potvrdio da je otvorio istragu protiv Ivone Cote, 51-godišnje voditeljice Odsjeka za provedbu dokumenata gradnje i uporabu građevina Upravnog odjela za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i komunalne poslove Zadarske županije. Cota je inače članica HDZ-a. Bila je prilično visokopozicionirana u zadarskom HDZ-u, a spominjala se i kao članica Zajednice žena Katarina Zrinski Zadarske županije. Uhićena je pak zbog sumnje da je primila mito.

Morski HR tada objavljuje članak u kojem ponovno dajemo javnosti na uvid dokument kojeg nam je upravo poslao odvjetnik tvrtke Kamen Mediteran Božo Vrkić, kad je inzistirao na tome da oni nisu tvrtka čije su vile "ukrale" pomorsko dobro, kako smo navodili u naslovu članka kojeg su željeli prema Zakonu o medijima ispraviti.

Rješenje koje odobrava Cota: "Pojas pomorskog dobra širok je 9 do 12 metara"

U Rješenju kojeg je potpisala Cota stoji i jedan bitan detalj: "Granicom, obuhvaćeni dio kopna cijelom dužinom obuhvata je veće od zakonskog, minimuma širine onog pojasa koje se smatra morskom obalom (širina između 9 i 12 metara, računajući od crte koja je na grafičkoj podlozi označena da predstavlja crtu srednjih viših visokih voda).

No, na terenu nije baš tako i kako smo već objavili, u neke od tih vila doslovno ulazi more, a neke su ograđene uz samu zonu udara valova, dok su novi vlasnici tek 2-3 koraka od mora nalijepili obavijesti da se radi o privatnom posjedu kojeg snimaju i kamerama.

Cota je zadnjih godina bila zaposlena kao voditeljica odsjeka nadležnog za prostorno uređenje i gradnju, te je bila ovlaštena voditi upravni postupak i izdavati akte u Zadarskoj županiji. U navedenom Rješenju, kojem je Cota 1. srpnja 2022. godine potvrdila pravomoćnost, utvrđuje se granica pomorskog dobra na definiranoj katastarskoj čestici 9970/1 u Općini Sukošan.

E upravo ovu česticu Martinac je htio proširiti, odnosno "dohraniti", baš kako smo 2023. godine upozoravali da će učiniti u članku kojeg su držali spornim.

Ako ste mislili da je ovo sve, pričekajte još. Pogledajte ovu sliku i nastavite čitati dalje...

Ukidanje doživotnog uzdržavanja oca, pa zabilježba građevinske tvrtke na očevu zemlju ispred koje načelnik traži "dohranu" plaže

- U povijesnom prikazu Zemljišno-knjižnog odjela Zadar, stoji zabilježba za doživotno uzdržavanje Rajka Martinca, oca Ante Martinca, sukošanskog načelnika. S iste čestice se, pak, sedam mjeseci poslije briše doživotno uzdržavanje, da bi se tri godine poslije, 08. siječnja 2025. godine na nekretninu načelnikova oca uknjižila upravo tvrtka Kamen Mediteran ispred koje načelnik sada traži "dohranu" plaže - ispričala je za Morski HR Petra Žitko, bivša općinska vijećnica Akcije mladih, koja je više puta upozoravala na sumnjivu gradnju vila uz samo more u Sukošanu i istražnim organima, dosad uzalud, slala dokumentaciju i dokaze za izvid. Sada, kaže, upozorava na pogodovanje i zloupotrebu položaja i ovlasti.

Žitko nam pojašnjava i kako je došla do ovog otkrića, a razgovor s njom poslušajte niže:

audio-thumbnail
Petra Zitko
0:00
/323.239184

Vratimo li se, dakle, na gornju kronologiju, načelnik Sukošana Ante Martinac, dva mjeseca poslije, ponovimo to, 9. ožujka Županijskom odsjeku za prostorno uređenje Zadarske županije upućuje, vjerojatno već standardan Zahtjev za zahvat u prostoru pomorskog dobra, odnosno tzv. "dohranu plaže". U iščekivanju da će sve biti riješeno, kao što je i do sad rješavano, načelnik općine Sukošan nije imao razloga sumnjati u drugačiji ishod.

Martinac: „Ne znam od kud vam informacija, došlo je vjerujem do proceduralne greške“

Nazvali smo stoga, načelnika Sukošana Antu Martinca:

O kakvoj nadohrani je riječ, s obzirom da tu nema nikakve plaže?

- Ne znam od kud vam ta informacija. Plaža je tu cijele naše obale, ali to je očito neka proceduralna greška. To će biti, ovaj… kroz postupak će se to vjerojatno rješavati.

Kad smo mu rekli da se razgovor snima, počeo je govoriti da mu upit pošaljemo mailom:

(Čitav razgovor poslušajte ovdje, a stenogram najvažnijeg dijela razgovora niže)

audio-thumbnail
Nacelnik Sukosana Martinac
0:00
/224.757551

Usred radnog vremena: "Ja sam u kampanji, neozbiljno je da me zovete"

- Dajte molim vas mailom, mi smo u kampanji, pa vas molim da ovaj…

Dobro, vi ste u kampanji, ali ste službeno i dalje načelnik općine.

- Jesam, jesam, ali da ne bi nešto pogriješio, dajte molim vas mailom...

Ali ime nešto, što se tiče vas osobno. Naime, vlasnik jedne nekretnine bio je vaš otac, pitamo Martinca i spominjemo ortački ugovor.

- Mislim, neozbiljno je da me zovete dan prije, pa to su stvari koje se znaju dugo više vremena, a vi me zovete dan prije. Vi to možete drugačije okrenuti.

Spominjemo ortačke ugovore, a onda odgovara:

- Kakve to veze ima privatni posao sa službenim?

Pa evo, ja pitam vas, gospodine. Recite mi samo znate li što je pojam "nadohrana plaže"?

- Uh... to je stvar struke i struka će vam odgovoriti - izvlači se Martinac i ponovno inzistira na slanju pisanog upita.

Dohranjivanje plaže smatra se prihvatljivim ako se koristi prikladan materijal (npr. pijesak sličan postojećem) te ako se ne mijenja prosječna godišnja obalna crta niti izgled plaže. A zabranjeno je nasipavanje (dodavanje materijala koji trajno mijenja oblik obale ili stvara umjetne strukture) pod krinkom dohrane, što je u slučaju Sukošana lako dokazivo satelitskim ili zračnim snimkama, uspoređujući područje pomorskog dobra od prije samo nekoliko godina i danas, o čemu više možete pogledati OVDJE.

Ok, tamo imate betonske stepenice i materijal koji tamo nije pripadao prije. Je li pomorski redar bio i reagirao?

- Ma niste uopće upoznati s cijelim postupkom. To su stvari koje su se radile još prije 2023. godine - inzistira Martinac.

Ja govorim o pomorskom dobru i česticama koje su bile u vlasništvu vašeg oca.

- Ja u kupe, a vi u špade. Pošaljite to mailom, pa ćemo vam to odgovoriti - kaže Martinac i ponovno nam usred radnog vremena govori da je u političkoj kampanji na što ga upozoravamo da je njegovo radno vrijeme do 16 sati i da ga ne zovemo kao HDZ-ovca, već načelnika koji od nas građana za to prima plaću.

Službeni odgovor općine: "Poslali ste nam upit pred kraj radnog vremena, a odgovor je kompleksan"

Poslali smo mu i službeni upit, nakon čega su nas zvali načelnikovi emisari s upitima što će Morski sada napraviti? Kad smo im objasnili da ćemo članak objaviti, ubrzo je stigao i službeni odgovor, kojeg prenosimo u cijelosti:

"Poštovani,

zahvaljujemo na vašem upitu na koji ćemo odgovoriti u potpunosti. No molimo vas da uvažite činjenicu da ste upit poslali pred kraj radnog vremena u petak, a da je za ovako kompleksan odgovor potreban uvid u određenu dokumentaciju, kako bi naš odgovor bio valjan i činjeničan.

Čim prikupimo potrebnu dokumentaciju, izvršimo uvid u istu, javit ćemo se povratno kako bi vam dostavili te informacije.

Kao i uvijek, stojimo u potpunosti na raspolaganju medijima te ćemo sve informacije komunicirati transparentno.

Filip Dražić mag.oec.

v.d. pročelnika JUO"

O svemu upoznati Butković i svi odgovorni još 2022. godine - do danas nije stigao odgovor!

Podsjetimo, na panel raspravi u Zadru koja se u organizaciji Ministarstva mora održala još 2022. godine, predstavljao se novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama koji je tada bio u nacrtu. Na skupu su bili prisutni zadarski župan Božidar Longin, trenutni i bivši gradonačelnik Zadra Branko Dukić i Božidar Kalmeta te ministar mora Oleg Butković. Pred gomilom gostiju javno su upozoreni na slučaj Sukošan.

Upit smo u prosincu 2023. godine o ovome poslali službenim putem Državnom inspektoratu i Ministarstvu mora. Podsjetnik, sukladno Zakonu o pravu na pristup informacijama u siječnju 2024. godine. No do dana današnjeg, NITKO nije reagirao. Hoće li i sad?

Za pregled dokumenta kliknite na fotografiju i uvećajte

Vaša podrška pomaže neovisno istraživačko novinarstvo koje vam Morski HR svakodnevno osigurava. Istraživački rad je skup, a kako bi bio održiv svaki izvor financiranja je dobrodošao. Donirati rad novinara Morskog HR možete podržati OVDJE, na čemu Vam od srca hvala!

Jurica Gašpar

PROČITAJTE JOŠ:

Granice pomorskog dobra u Sukošanu ispred novoizgrađenih vila, potvrđivala friško uhićena za primanje mita Ivona Cota i njena prijateljica i USKOK-ova svjedokinja
SUKOŠAN - Prije nešto više od godinu dana Morski HR je prvi pisao o vilama koje se u Sukošanu kod Zadra grade svega nekoliko koraka od mora u tekstu “SLUČAJ SUKOŠAN Kako su ekskluzivne vile ukrale pomorsko dobro?”. Nedugo potom, oglasila se jedna od tvrtki koje su gradile neke od
SLUČAJ SUKOŠAN Kako su ekskluzivne vile ukrale pomorsko dobro?
SUKOŠAN - Malo je gdje na hrvatskoj obali preostalo prostora gdje nisu zagrabili, što domaći, što strani okupatori uz pomoć domaćih izdajnika u pomorsko dobro, koje je opće dobro i nipošto ne može imati status vlasništva. Jedan od najbahatijih primjera kojeg smo pratili i snimali posljednjih godinu dana je slučaj
Graditelji vila u Sukošanu tvrde: “Nismo mi ti koji su gradili na pomorskom dobru!”
Tvrtka Kamen Mediteran, jedna od onih koji grade zgrade uz pomorsko dobro u Sukošanu, na naš upit o očitovanju, kategorički odbijaju da su oni ti koji su gradili na pomorskom dobru. Naprotiv, reagirali su zahtjevom za ispravak informacija koje smo objavili u članku SLUČAJ SUKOŠAN Kako su ekskluzivne vile ukrale
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.