2 min. čitanja

Nova stvarnost plovidbe kroz Hormuški tjesnac

Nova stvarnost plovidbe kroz Hormuški tjesnac
Foto: UI ilustracija

Hormuški tjesnac ponovno je otvoren za međunarodnu plovidbu nakon američko-iranskog memoranduma o razumijevanju postignutog prošlog tjedna, no povratak na stanje prije sukoba još je daleko.

Promet brodova postupno se povećava nakon višemjesečnih sukoba, blokada i povremenih zatvaranja jednog od najvažnijih svjetskih pomorskih prolaza. Međutim, dva ključna problema i dalje ostaju neriješena – prisutnost mina u blizini plovnih putova te uspostava dvaju odvojenih režima tranzita, navodi gCaptain, prenosi Pomorac.hr.

Prema podacima američkog Središnjeg zapovjedništva (CENTCOM), kroz Hormuški tjesnac je 20. lipnja prošlo 55 trgovačkih brodova koji su prevezli više od 17 milijuna barela nafte prema svjetskim tržištima. Američke snage i dalje ostaju u području kako bi osigurale slobodu plovidbe i provedbu sporazuma s Iranom.

Istodobno, Zajednički pomorski informacijski centar (JMIC) potvrdio je da se promet sada odvija kroz dvije odvojene rute. Južna ruta prolazi kroz omanske teritorijalne vode uz potporu američke mornarice, dok sjevernu kontrolira Iran putem organizacije Persian Gulf Strait Authority (PGSA).

Prema navodima udruženja brodovlasnika INTERTANKO, iranske vlasti već aktivno upravljaju prometom na sjevernoj ruti te su pojedinim brodovima poručile da nemaju odobrenje za prolazak. To stvara dodatne izazove za brodare i osiguravatelje jer je PGSA i dalje pod američkim sankcijama.

S druge strane, južni koridor omogućuje plovidbu uz uključene AIS uređaje, radarske sustave i standardne VHF komunikacije, bez obveznog odobrenja za tranzit. Američka strana naglašava kako se radi o prolazu bez proizvoljnih ograničenja i dodatnih zahtjeva.

Unatoč ponovnom otvaranju prolaza, sigurnosna situacija i dalje nije u potpunosti stabilizirana. JMIC razinu prijetnje i dalje procjenjuje kao umjerenu te upozorava na prisutnost mina u blizini sustava odvojenih plovnih putova (TSS). Nedavna upozorenja NAVAREA IX potvrdila su jednu minu u blizini glavnih plovnih ruta te još jedan sumnjivi objekt.

Deminiranje službeno još nije započelo, a prema sporazumu za uklanjanje mina odgovoran je Iran. Nije poznato hoće li europske snage za protuminsko djelovanje sudjelovati u operacijama.

Promet kroz tjesnac i dalje je znatno ispod razina zabilježenih prije sukoba, kada je prolazom dnevno prolazilo oko 138 brodova. Ipak, izvoz nafte i LNG-a brzo se oporavlja. Reuters navodi da su četiri LNG broda pod kontrolom Katara prvi put od početka sukoba ponovno uplovila u Perzijski zaljev preko iranske rute.

Dodatni poticaj oporavku dao je Washington ukidanjem pomorske blokade i izdavanjem licence koja do kolovoza dopušta transakcije povezane s proizvodnjom, prodajom i prijevozom iranske nafte.

Analitičari upozoravaju da će potpuni oporavak trgovinskih tokova, proizvodnje i brodskog prometa potrajati mjesecima. Iako je Hormuški tjesnac ponovno otvoren, pomorska industrija ulazi u novo razdoblje obilježeno povećanim sigurnosnim, regulatornim i operativnim rizicima, prenosi Pomorac.hr.

I.B.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2026 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.