2 min. čitanja

MUJAČA Rijetko velik primjerak glavonošca sličnog hobotnici, uhvaćen kod Visa

MUJAČA Rijetko velik primjerak glavonošca sličnog hobotnici, uhvaćen kod Visa
Foto: Rino Stanić

VIS - Na prvu izgleda kao hobotnica, no ipak nije. Mujača (lat. Ocythoe tuberculata), glavonožac je iz reda oktopoda, sličan hobotnici, no jedini predstavnik porodice Ocythoidae. Od ostalih oktopoda razlikuje se po tome što nema kožu između krakova, a jedinstvena je u svijetu glavonožaca i po tome što rađa žive mlade, a među mekućšcima zato što jedina ima plivaći mjehur.

- Vidio sam na desetke primjeraka ove vrste glavonožca u svom životu, ali nikada ovako velikog. Masa 3464 grama, dužina 912mm. Ulovljena je jutros okružujučom mrežom plivaricom 6nM sjeverno od otoka Visa - objavio je diplomirani inžinjer bioloških znanosti, stručnjak za taksonomiju morskih mekušaca Rino Stanić u Jadranskoj malakološkoj grupi.

Morfološke značajke koje ga razlikuju od ostalih oktopoda su odsutnost kožice između krakova te kvrgavost donje strane tijela. Osim toga ima karaktrističnu crvenkastopepeljastu boju kože. Spolni dimorfizam je izražen, piše Barbara Čolić u radu Glavonošci Jadrana.

Ova vrsta je crvenkaste boje, a ime je dobila po velikoj muji (plaštenoj šupljini). Ženka naraste do jednog metra, a mužjak svega 10 cm. Kao i jedrilce, odbacuju hektokotilus prilikom parenja. Patuljasti mužjaci i juvenilne ženke nekad vezani uz kolonije salpi. Ženke imaju plivajući mjehur  i jedini su rod ovoviviparnih glavonožaca. Jako rijedak u Jadranu, učestaliji u Sredozemnom moru i Atlantskom oceanu.

Žive u velikim jatima na pučinama, a susrest se može noću kad plivarice svijetle u dubinu, pa i uz obalu kod lova s feralom. Hrani se ribom i rakovima a mrijesti u proljeće. Mujaču nazivaju i pelagička hobotnica zato što slobodno pliva u pelagiju.

D.G.

PROČITAJTE JOŠ:

Institut za oceanografiju izdao knjigu o jadranskim školjkašima
Školjkaši su jedna od najraznolikijih i najistraživanijih skupina morskih organizama ali do sada je vrlo malo tekstova o ovom razredu beskralježnjaka bilo dostupno na hrvatskom jeziku. Institut za oceanografiju i ribarstvo iz Splita objavio je stoga knjigu “Biologija, ekologija i raznolikost jadran…
Otrov australske hobotnice mogao bi biti ključan u borbi protiv melanoma
Autohtona vrsta australske hobotnice mogla bi biti ključ u borbi protiv jednog od najtežih oblika melanoma, ustanovili su australski istraživači. Međunarodnom studijom otkriveni su rani dokazi o tomu da spoj iz otrova hobotnice kaurne (Octopus kaurna), može znatno usporiti razvoj raka. Znanstvenic…
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.