Nasipavanje pod nazivom “dohranjivanja plaže” postalo jedan od najčešćih oblika zloupotrebe pomorskog dobra. Mnoge općine svoje zahvate pokušavaju opravdati godišnjim planovima upravljanja pomorskim dobrom ili komunalnim odlukama, no iza svega uglavnom stoji nasipavanje materijalom koji ovdje ne bi trebao biti, eliminacija morskog ekosustava i trajna promjena prirodne obale.
U Općini Marina gdje vole šaketati novinare, ali ne vole voditi računa o infrastrukturi i vlastitoj obali tako je izgleda krenula jedna nova "nadohrana", šljunak je spreman, vozila su tu, svi su uvjeti ispunjeni za stvaranje novih šljunčanih površina...
Općina Marina već duže postaje sinonim za kriminal, građevinsko nasilje nad obalom, devastaciju obale i prirode te devastaciju morskog okoliša i lokalnog proračuna, pa što je onda jedna "mala nadohrana".
Malo mrkve, malo batine, a mrkve nikad dosta....
Inače, rasprava o “nadohrani” odavno više nije samo pitanje komunalnog uređenja ili turističke pripreme sezone. Riječ je o pitanju zaštite javnog dobra, očuvanja prirodne obale i prava građana da sudjeluju u odlučivanju o prostoru koji pripada svima. Jednom zatrpane škrape i betonirane uvale gotovo se nikada ne mogu vratiti u prvobitno stanje, zbog čega mnogi stručnjaci upozoravaju da bi upravo sada mogla biti posljednja prilika da se zaustavi daljnja devastacija Jadrana.
Video: Čitatelj
Video: Čitatelj
J.T.
PROČITAJTE JOŠ:


© 2026 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev