5 min. čitanja

Mladi ronilac umro nakon višestrukog uboda invazivne vatrenjače!

Mladi ronilac umro nakon višestrukog uboda invazivne vatrenjače!
Foto: Depositphotos

Dvadesetpetogodišnji ronilac tragično je izgubio život nakon što je naišao na otrovnu vatrenjaču dok je ronio uz sjeveroistočnu obalu Brazila. Ista ova riba udomaćila se u Jadranu posljednje četiri godine, što govori da s njom treba biti iznimno oprezan.

Iskusni ronilac Tiago Rodrigues da Silva bio je na rekreativnom ronjenju u blizini grada Grossosa u državi Rio Grande do Norte prilikom kojega je naišao na ovu invazivnu ribu, poznatu po svojim otrovnim bodljama koje mogu izazvati teške reakcije kod ljudi, a nesretni Tiago više puta je dodirnuo bodlje i ubo se na njih.

Tiago je ronio s malog ribarskog broda uz svog oca kada ga je upozorio da je uboden. Unatoč hitnim naporima da mu se pomogne, Tiago je preminuo prije nego što se brod mogao vratiti na obalu gdje je bila hitna medicinska pomoć. Iako lokalne vlasti još nisu potvrdile službeni uzrok smrti, preliminarni nalazi sugeriraju da su simptomi bili u skladu s otrovom ribe lava.

Ribe lavovi (Pterois spp.), izvorno porijeklom iz Indo-Pacifika, postale su invazivna vrsta u dijelovima Atlantika i Kariba, a viđenja uz obalu Brazila su se posljednjih godina povećala. Nažalost, nekoliko puta uočena je i u našem Jadranu. Njihove otrovne bodlje mogu uzrokovati intenzivnu bol, oticanje, respiratorne poteškoće, a u rijetkim slučajevima i srčani zastoj ili smrt, posebno ako žrtva ima alergijsku reakciju ili primi više uboda.

Tiagova obitelj opisala ga je kao vještog i iskusnog ronioca koji je proveo mnogo godina u vodi. Njegova iznenadna smrt šokirala je lokalnu ronilačku zajednicu i istaknula stalnu prijetnju koju predstavljaju invazivne morske vrste.

Ovaj tragičan incident naglašava važnost svjesnosti i sigurnosnih protokola prilikom ronjenja u regijama gdje je prisutan otrovni morski život. Roniocima se preporučuje da prođu obuku o prepoznavanju i izbjegavanju opasnih vrsta poput riba lavova te da nose odgovarajuću opremu za prvu pomoć prilikom ronjenja u udaljenim područjima.

Vatrenjača u Jadran stigla 2021. godine, a smrtni slučajevi od uboda su rijetki

Vatrenjača, poznata i kao lionfish ili riba lav (Pterois miles), prvi put je službeno zabilježena u Jadranskom moru u ljeto 2021. godine. Prvi potvrđeni susret s ovom invazivnom vrstom dogodio se kod Komiže na otoku Visu sredinom kolovoza 2021., kada ju je podvodni fotograf Damir Zurub snimio na dubini od 15 metara. Taj nalaz smatra se prvim zabilježenim susretom s vatrenjačom u Jadranskom moru, iako je već ranije bila prisutna u Jonskom moru i na južnim dijelovima Jadrana s talijanske i albanske strane.

Vatrenjača je invazivna tropska vrsta podrijetlom iz zapadne indo-pacifičke regije koja je u Sredozemno more stigla iz Crvenog mora putem Sueskog kanala. Prve jedinke u Sredozemlju zabilježene su kod Libanona 2012. godine, a zatim se vrsta proširila po cijelom istočnom Sredozemlju, sve do Jadrana. U zadnje dvije godine, zabilježeno je više susreta s ovom vrstom i u južnom Jadranu, primjerice kod Dubrovnika i Mljeta, što potvrđuje njeno širenje i prilagodbu novom staništu.

Broj zabilježenih smrtnih slučajeva uzrokovanih ubodom ribe lav (lionfish, Pterois miles) izuzetno je malen. Prema dostupnim izvorima, ubod ove ribe izaziva vrlo jaku bol, oticanje i lokalne reakcije, a u rijetkim slučajevima može doći do ozbiljnijih posljedica, uključujući i smrt, no takvi su slučajevi izuzetno rijetki i nisu detaljno dokumentirani u znanstvenoj literaturi niti u regionalnim izvještajima.

Dr. sc. Jakov Dulčić iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu navodi da su zabilježeni slučajevi teških posljedica, a "u nekim slučajevima i smrt", ali ne navodi konkretne brojke niti detalje o tim slučajevima. 

Većina izvora ističe da ubod lionfish-a najčešće rezultira jakom boli i lokalnim simptomima, dok su smrtni ishodi izuzetno rijetki i uglavnom povezani s osobama koje imaju ozbiljne alergijske reakcije ili druge zdravstvene komplikacije.

D.G.

PROČITAJTE JOŠ:

Otrovna riba paun prvi put snimljena u akvatoriju Komiže | | Morski HR
KOMIŽA - O novoj otrovnoj ribi u Jadranu već smo pisali. Riba paun (Pterois miles) u Italiji je viđena nekoliko puta, pa su stručnjaci s razlogom očekivali da će se ova vrsta vrlo brzo proširiti i na
Vatrenjače se raširile u podmorju Visa!
Invazivna vrsta ribe vatrenjača (Pterois miles), koju još zovu i riba paun ili riba lav širi se Jadranom. Najnoviji nalaz snimio je ronilac Tomislav Kelemen, a kako kaže, snimka ova tri primjerka na jednom mjestu, nastala je kod Visa, blizu Punte kod Noža (kod Stinive), na dubini od 15 metara.
Invazija otrovnih vatrenjača na Jadran se nastavlja - Stručnjaci savjetuju: ”Čuvajmo hobotnice i kirnje, jer oni ih jedino mogu kontrolirati!”
Poznata kao vatrenjača, riba lav ili riba paun, Pterois miles je invazivna indo-pacifička vrsta koja je poznata po štetnosti za lokalne ekosustave. Ozloglašena je zbog svoje izdašne ishrane autohtonim ribljim vrstama, te brzog širenja na koloniziranim područjima Sredozemlja. Sve bodlje na tijelu su otrovne te se kod uboda javlja izuzetno
SVE IH JE VIŠE Ronilac snimio vatrenjaču na popularnim turističkim lokacijama na Hvaru
Ronilac Jadran Jakas snimio je invazivnu vrstu ribe koja se u poslijednje vrijeme sve češće viđa na Jadranu. - Danas viđen mladi primjerak vatrenjače na popularnoj turistickoj lokaciji Crvene Stine na Hvaru kraj Sv.Nedjelje, slika priložena. Prošlu srijedu viđena također slične veličine kraj otoka Veli Vodnjak, Paklinski otoci -
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.