5 min. čitanja

Kod Vrsi pronađena živa plemenita periska: "Do sad najveća koju sam vidio od kad su počele nestajati"

Kod Vrsi pronađena živa plemenita periska: "Do sad najveća koju sam vidio od kad su počele nestajati"
Foto: Đani Iglić

VRSI - Iskusni ronilački instruktor iz Bibinja, poznat po svojem radu na popularizaciji morske ekologije i ronjenja, te brojnim ekološkim akcijama u Jadranu Đani Iglić, objavio je otkriće žive plemenite periske.

- Na dojavu kolege i prijatelja Igora Miailovića otišao sam u Vrsi predio Zečevo gdje je Igor našao ovu odraslu losturu Pinna nobilis, dosad najveća koju sam vidio od kada su počele nestajati.

Dubina 2,2m , temperatura mora 26 a njena dužina 24 cm iznad dna. Raste lagano nakošena jer na tom dijelu sloj pijeska ispod trave nije dubok tako pretpostavljam da je našla neku pukotinu pa je zato nakošena. Pipao sam dno oko nje i zaista pijesak nije dubok. Igor je predložio da se zove Živka jer je živa a i u čast njegove profesorice koja se zvala Živka. Vrlo je zdrava i brzo reagira na podražaj.

Dao joj Bog dug život i puno potomaka a Igoru veliko hvala jer mu nije bilo teško nekoliko puta iz Zadra potegnuti do Vrsi da mi je pokaže! E da je više takvih Igora! - poručio je Đani Iglić.

Plemenita periska (Pinna nobilis) i masovna smrtnost

Plemenita periska (Pinna nobilis) je najveći mediteranski školjkaš, endem Sredozemnog mora. Uglavnom nastanjuje sedimentna dna s livadama morskih cvjetnica, a zabilježena je na dubinama od 0,5 m do 60 m. U Jadranskom moru se najčešće može pronaći između 2 i 30 m dubine. Može narasti do 120 cm te se pojavljuje u cijelom Jadranu. Ima važnu ulogu u ekosustavu kao filtrator mora, a na njenim ljušturama obitavaju brojne vrste.

Strogo je zaštićena vrsta u Hrvatskoj sukladno Zakonu o zaštiti prirode (Narodne novine, broj 80/19, 15/18, 14/19, 127/19)  i Pravilniku o strogo zaštićenim vrstama (Narodne novine, broj 144/13, 73/16), što uključuje zaštitu vrste i njenih staništa, te je zabranjeno namjerno hvatanje ili ubijanje, uznemiravanje, uništavanje, oštećivanje ili uklanjanje njihovih razvojnih oblika, oštećivanje ili uništavanje područja njihova razmnožavanja ili odmaranja, držanje, prijevoz, prodaja, razmjena te nuđenje na prodaju ili razmjenu živih ili mrtvih jedinki.

Ova školjka nalazi se i na popisu vrsta Dodatka IV Direktive 92/43/EEZ o zaštiti prirodnih staništa i divljih biljnih i životinjskih vrsta (Direktive o staništima), stoga je njena stroga zaštita i očuvanje populacija u povoljnom stanju obveza svih država članica Europske unije (EU). Također, vrsta je navedena u Dodatku II Protokola o posebno zaštićenim područjima i biološkoj raznolikosti u Sredozemlju – Konvencije o zaštiti Sredozemnog mora od onečišćavanja (Barcelonska konvencija).

Tijekom jeseni 2016. godine na obali Španjolske zabilježene su pojave masovnog pomora plemenitih periski. Prva potvrda o pojavi zaraze u hrvatskom dijelu Jadranskog mora zaprimljena je u svibnju 2019. godine. Od tada, zaraza se vrlo brzo proširila i zahvatila cijeli hrvatski dio Jadrana u kojem bilježimo masovna ugibanja plemenite periske uzrokovana bolešću.

Točna patogeneza uginuća plemenite periske nije utvrđena. Mogući uzročnik masovnog pomora periski je Haplosporidium pinnae, parazit iz skupine truskovaca (Sporozoa) koji parazitira u tkivu periske, no nije potvrđeno radi li se jedinom uzroku smrtnosti. Životni ciklus parazita slabo je poznat, no smatra se kako je prijenos s periske na perisku moguć te da mu pogoduju više temperature mora (ljetni mjeseci). U 2020. godini pojava masovnog pomora periske zahvatila je sve zemlje Mediterana sa smrtnošću populacija i do 100 %. Za sada nije utvrđena niti jedna učinkovita metoda kojom bi se mogao spriječiti pomor i širenje zaraze.

Očuvanost i budućnost ovog mediteranskog endemskog školjkaša, kako u Jadranu, tako i u cijelom Mediteranu je nesigurna. Međunarodna unija za očuvanje prirode (IUCN) je u listopadu 2019. godine plemenitu perisku svrstala u kategoriju „kritično ugroženih vrsta“ (CR).

D.G.

PROČITAJTE JOŠ:

Podvodna kamera u Piranu 24 sata dnevno snima živu plemenitu perisku
Nova podvodna kamera postavljena je ispred Morske biološke postaje Piran i omogućuje pogled na živu plemenitu perisku (Pinna nobilis). Plemenita se periska nalazi na dubini od 3 metra, a 24 sata ovaj jedini preživjeli primjerak mlade jedinke do koje se došlo uporabom sakupljača ličinki u okviru projekta Life Pinna i
MARINSKI ZALJEV Krenula potraga za plemenitom periskom
Mještani Marinskog zaljeva i PŠU “Mulina” organiziraju, hvale vrijednu akciju, “potragu za živom plemenitom periskom” u Marinskoj vali, prenosi Otvoreno more. Marinska vala je nekada imala ogroman broj kolonija plemenite periske. Plan je stoga da se sve potencijalne podvodne lokacije pretraže, te se pritom dokumentira (video, foto) stanje dna na
U NP Kornati postavljeni kolektori za prikupljanje mlađi plemenite periske (Pinna nobilis)
Na području Nacionalnog parka Kornati u srijedu su postavljeni kolektori za prikupljanje mlađi plemenite periske u sklopu projekta „Očuvanje plemenite periske (Pinna nobilis) u Jadranskom moru“, kojeg sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a provedbu koordinira Zavod za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije.
LASTOVO Postavljeni kolektori na 7 lokacija gdje su nekad bila bogata staništa plemenite periske: “Velika im je prijetnja nasipavanje obale!”
Postavljeno je ukupno 72 kolektora koji će do jeseni plutati u struji mora, u uvalama: Vejo Lago, Borova, Mali Maslovnjak, Mrca, Mrčara, Skrivena luka i Barje. - U tjednu od 2.- 6.lipnja postavljeni su kolektori na 7 lokacija gdje su nekad bila bogata staništa plemenite periske. Nadamo se
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.