SHENZHEN – Tijekom ove ekspedicije, Kina planira prvi put provesti znanstvene eksperimente bušenja u jezerima duboko u antarktičkom kopnenom ledenom pokrovu rekao je Wei Fuhai, vođa i glavni znanstvenik kineskog 42. antarktičkog ekspedicijskog tima.
- Koristeći domaće sustave za bušenje vrućom vodom i toplinskim topljenjem, provest ćemo čisto bušenje i uzorkovanje kroz led debljine više od 3000 metara - poručio je Wei Fuhai.
Antarktička subglacijalna jezera karakteriziraju ekstremni uvjeti, uključujući visoki tlak, nisku temperaturu, tamu i oligotrofiju, domaćini su jedinstvenog ekosustava i čuvaju bogate arhive povijesti ledenog pokrova i klimatskih promjena. Istraživanje ovih jezera stoga je ključno za razumijevanje sedimentnih procesa i evolucije života.
Kako bi se dodatno unaprijedili razumijevanje uloge Antarktike u globalnim klimatskim promjenama, ovaj ekspedicijski tim prikupljat će dugoročne zapise promatranja u ključnim regijama poput Amundsenovog mora i Rossovog mora.
- Kontinuirano poboljšanje naše sposobnosti razumijevanja, zaštite i korištenja Antarktike nije samo neizbježan uvjet da se Kina izgradi u snažnu pomorsku naciju, već i način da se daju novi doprinosi promicanju izgradnje zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovječanstvo - rekao je Long Wei, zamjenik ravnatelja Kineske uprave za Arktik i Antarktik.
D.G.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev