Zanimljivo je i donekle neobično barem na prvi pogled da šišanje pasa tijekom vrućih ljetnih mjeseci uopće nije toliko sjajna ideja. Dapače, može biti i opasna.
Prekratko šišanje izlaže većem riziku od toplinskog udara i opeklina od sunca, javljaju kolege iz Novog Lista u jednom zanimljivom ljetnom članku kojeg bi preporučili četveronožni ljubimci.
Dlaka je tu s razlogom: služi i za zaštitu od vrućine, djelujući kao toplinski izolator.
To nikako ne znači da se dlaka našeg psa ljeti mora pretvoriti u gnijezdo od lišća, grančica i pijeska: morate je održavati čistom i njegovanom, ali s kriterijima.
Dakle, ono što biste trebali učiniti je:
očetkajte svog psa kako biste uklonili svu mrtvu zimsku poddlaku
svakodnevno četkajte psa kako biste uklonili sve što bi moglo zapeti za njega
ako je potrebno, ošišajte samo čvorove i malo skratite najdulje rubove pasjeg “kaputa”, fokusirajući se prije svega na područje ispod ušiju, iza nogu, na trbuhu i na površini repa
Ako želite zaštititi psa od vrućine, morate ostaviti njegovu dlaku gdje jest, uz minimalno održavanje.
Da biste ga istinski zaštitili, morate:
izbjegavati šetnju u najtoplijim satima dana i zalaskom sunca (u ovom slučaju jer sva toplina nakupljena tijekom dana bježi s asfalta)
ne dopuštajte svom psu da hoda ili stoji dugo na vrućem asfaltu, kamenju ili pijesku
uvijek sa sobom nosite vodu koju će piti tijekom šetnje
držite ga u hladnom i prozračenom okruženju
nikad ga ne ostavljajte zaključanog u autu, čak ni u hladu, dvije minute i s odškrinutim prozorom. Čak i u hladu, kabina se brzo zagrijava
Donesen je Program potpore poljoprivrednim proizvođačima za ublažavanje posljedica prirodnih nepogoda nastalih u 2024., vrijedan šest milijuna eura.
Potpredsjednik Vlade