2 min. čitanja

Goste u Veli Lošinj privlači spoj ljekovite klime i medicine

Goste u Veli Lošinj privlači spoj ljekovite klime i medicine
Foto: Boris Kačan

Važan segment domaćeg turizma svakako je i zdravstveni. Lječilište u Velom Lošinju posljednjih je godina podignulo standard pružanja usluga u liječenju i rehabilitaciji. Planiraju i povećanje smještajnih kapaciteta, što se ugovara s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje, jer sada ih je samo pet posto.

Zbog zdravstvenih usluga Kvarner je posljednjih godina posjetilo više od 200 tisuća gostiju. Spoj ljekovite klime i medicine već više od stoljeća privlače goste s plućnim bolestima u Veli Lošinj.

- U proljeće i jesen su inače za dišne bolesnike bolji rezultati liječenja i evo sad sam obavila dva tjedna terapije, preporučujem svima koji imaju problema poslije COVID-a - kaže za Regionalni Dnevnik Andrea Nejak iz Karlovca.

U Lječilište dolaze i mnogi s kožnim i bolestima mišićno-koštanog sustava.

- Preporodio sam se, imao sam upturu ahilove tetive, dosta dug oporavak. Imao sam problema prije dolaska ovdje, većina njih je otišla u ova tri tjedna - govori Antonio Domitrović iz Zagreba.

- Super je i zrak i priroda i šetnice, nemam riječi, i vrijeme, sve ide u prilog - kaže Marija Jurić iz Kumrovca.

- Kombinacija medicine s prirodnim ljekovitim činiteljima daje tu specifičnu učinkovitost kojoj naši pacijenti svjedoče. Nema alternative nego zaista fizički doći na otok Lošinj i proći taj program - ističe Renata Žugić, ravnateljica Lječilišta Veli Lošinj.

Sredstvima osnivača Primorsko-goranske županije posljednje desetljeće u lječilištu su povećani smještajni kapaciteti i izgrađen novi centar za hidroterapiju. U planu su nova ulaganja za što se očekuju i sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. S HZZO-om se nastoji ugovoriti i veći broj postelja. Od ukupno 180 ugovoreno ih je svega 12.

- Samo pet posto naših kapaciteta ugovara HZZO, mi tražimo već nekoliko godina da se taj kapcitet poveća minimalno na 30 kreveta. Znači dodatnih 18 kreveta, što zaista nije u cijelom tom segmentu zdravstvenog sustava puno - smatra Žugić.

- Tu ćemo više ulagati u specijalizaciju postojećih medicinskih djelatnika i brze veze, znači helikopterske službe, da u slučaju potrebe za brzom intervencijom možemo reagirati - kaže Dalibor Cvitković, direktor TZ-a Mali Lošinj.

S lječilištem je i počeo turistički razvoj otoka koji budućnost cjelogodišnjeg turizma vidi upravo u njegovu zdravstvenom segmentu.

I.N.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.