3 min. čitanja

FOTO NEVIDLJIVI STANOVNICI JADRANA Tisuću su puta manji od zrna riže!

FOTO NEVIDLJIVI STANOVNICI JADRANA Tisuću su puta manji od zrna riže!
Foto: IZOR

U Jadranskom moru prepoznajemo brojne autohtone, ali u posljednje vrijeme i invanzivne vrste, koje se tu zbog sve intenzivnijih klimatskih promjena sve češće nastanjuju. To su, naravno, vrste koje vidimo golim okom. No jeste li znali da je Jadran bogat i vrstama koje su toliko male da ih ne možemo vidjeti golim okom? Neke od njih manje su i do tisuću puta od zrna riže.

Plankton provodi svoj život plutajući morskim prostranstvima, nošen strujama, a jedan dio planktonskih organizama - fitoplankton, ima sposobnost fotosinteze te poput biljaka stvara kisik i organsku tvar u moru.

Fitoplanktonskii organizmi obično dođu u fokus kada se dogodi cvjetanje mora, ali fitoplankton je nemjerljivo značajan za naš ekosustav i predstavlja temelj života u moru. Jadransko more je zanimljivo zbog velike bioraznolikosti fitoplanktonske zajednice.

Kokolitofore su jednostanični fitoplanktonski organizmi jedinstveni po strukturi svoje kalcitne ljušturice koji bitno utječu na kemizam morske vode i posebno su značajni u ciklusu ugljika, a time i klime na Zemlji. Identifikacija kokolitofora temelji se na karakterističnoj morfologiji kalcitnih ploča koje prekrivaju ove organizme. Zbog iznimno malih dimenzija ovih organizama, istraživanja kokolitofora su bila malobrojna u Jadranu do primjene elektronske mikroskopije.

Znanstvenici Laboratorija za plankton i toksičnost školjkaša Instituta za oceanografiju i ribarstvo, u suradnji s kolegicom dr. Jelena Godrijan iz Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu objavili su rad u kojem su objedinili sve dosadašnje radove o kokolitoforama u Jadranu od početka prošlog stoljeća. Cilj rada bio je povezati sva dosadašnja istraživanja kokolitofora u kojima je korištena svjetlosna i elektronska mikroskopija.

Revidiran je popis vrsta kokolitofora temeljen na povijesnim zapisima i uspoređen s novijim istraživanjima u obalnim i otvorenim vodama Jadranskog mora. Osim toga, nazivi vrsta su revidirani prema novoj nomenklaturi koja je rezultat spoznaja o različitim životnim ciklusima, a time i oblicima pojedinih vrsta.

Velika raznolikost kokolitofora zabilježena je ne samo u otvorenim vodama Jadrana već i u obalnom području te estuarijima. Ukupno je zabilježen 141 morfotip kokolitofora od čega u srednjem Jadranu 124, u sjevernom 54 te u južnom 48. Posebno značajan doprinos ovog rada je u velikom broju objedinjenih fotografija kokolitofora (92) s područja Jadrana, slikanih elektronskim mikroskopom, koje će uvelike doprinijeti boljoj identifikaciji u budućim taksonomskim istraživanjima.

Rezultati su objavljeni u posebnom izdanju časopisa Water  koje možete pročitati OVDJE.

D.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.