2 min. čitanja

DRAMATIČNA JUTARNJA AKCIJA Tri austrijska brodolomca spašena kod rta Kamenjak: "Pronađeni na splavi pored jedrilice"

DRAMATIČNA JUTARNJA AKCIJA Tri austrijska brodolomca spašena kod rta Kamenjak: "Pronađeni na splavi pored jedrilice"
Foto: MMPI

Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja na moru, u Rijeci (MRCC Rijeka), tijekom noći koordinirala je u suradnji sa Lučkom kapetanijom Pula spasilačku akciju prema brodolomcima, kod Rta Kamenjak.

Poziv pogibelji tročlane posade jedrilice u havariji tijekom plovidbe kod Rta Kamenjak, u MRCC Rijeka zaprimljen je rano jutros, 19. srpnja u 04.44 sati. S obzirom na slabu čujnost uzrokovanu nepovoljnim vremenskim uvjetima na moru, u dogovoru sa pulskom Kapetanijom određeno je područje traganje te su odmah potom u akciju traganja i spašavanja isplovili službenici LK Pula.

O događaju je obaviještena i Postaja pomorske i aerodromske policije Pula i Obalne straža RH, čije je plovilo stavljeno u stanje pripravnosti, dok je putem Obalne radio postaje ORP Rijeka-radio prema svim sudionicima u pomorskom prometu tim dijelom istarskog akvatorija, emitirana obavijest o pojačanom oprezu, motrenju te odazivu na uključenje u akciju, ukoliko bi to bilo potrebno.

Zatečeni na splavi uz jedrilicu

Nedugo nakon pokretanja akcije, jutros u 06.48 sati službenici Lučke kapetanije Pula javili su o pronalasku brodolomaca oko 12 nautičkih milja južno od Rta Kamenjak. Brodolomci, svi troje državljani Republike Austrije, zatečeni su na brodskoj splavi uz jedrilicu te su neozlijeđeni evakuirani na spasilačku brodicu LK Pula i prevezeni u Pulu.

Jedrilica je ostavljena plutati na poziciji te je organiziran komercijalni tegalj do sigurnog veza, gdje će službenici LK Pula obaviti očevid o uzrocima ove pomorske nesreće. U međuvremenu se putem ORP Rijeka-radio odašilje SECURITE poruka, navigacijsko upozorenje sudionicima u plovidbi tim područjem, koja se emitira do prestanka opasnosti.

Foto: MMPI

Niz nasukavanja zbog prolaznog nevremena u sjevernom Jadranu

Kasno noćas i rano jutros službenici MRCC Rijeka zaprimili su više poziva o nasukavanjima plovila na području otoka Unije, Susak i Lošinj, gdje se nasukalo više desetaka plovila uslijed iznenadnog prolaska frontalnog poremećaja, praćenog jakim udarima vjetra i uzburkanim morem.

Službenici Ispostave lučka kapetanije Mali Lošinj isplovili su u nadzor zahvaćenim područjem, gdje su utvrdili kako osim nasukavanja srećom nema stradalih i ozlijeđenih, kao niti onečišćenja mora i morskog okoliša. Za većinu nasukanih nautičarskih plovila organizirana je komercijalna pomoć, a dio odsukavanja, kao
i zbrinjavanje dijela plovila samostalno će organizirati vlasnici, domaće charter tvrtke.

J.T.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2026 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.