2 min. čitanja

Donesena povijesna rezolucija kojom se kreće u akciju čišćenja planeta od plastike

Donesena povijesna rezolucija kojom se kreće u akciju čišćenja planeta od plastike
Foto: Greenpeace

NAIROBI – Šefovi država, ministri okoliša i drugi predstavnici iz 175 zemalja podržali su jučer na Skupštini UN-a za okoliš (UNEA-5) u Nairobiju povijesnu rezoluciju o okončanju zagađenja plastikom i stvaranju međunarodnog pravno obvezujućeg sporazuma do 2024. godine. Rezolucija se bavi cjelokupnim životnim ciklusom plastike, uključujući njezinu proizvodnju, dizajn i odlaganje.

Na Skupštini se tako konačno moglo čuti da je zagađenje plastikom na globalnoj razini prešlo u epidemiju koju je s postojećim pravilnicima nemoguće kontrolirati. Rezolucijom se uspostavlja Međuvladin pregovarački odbor (INC), koji će započeti s radom tijekom ove godine, s ambicijom dovršetka nacrta globalnog pravno obvezujućeg sporazuma do kraja 2024. godine.

Foto: Pixabay

Očekuje se formiranje pravno obvezujućeg instrumenta koji bi sadržavao različite alternative za rješavanje cjeloživotnog ciklusa plastike, zatim dizajn proizvoda i materijala koji se mogu ponovno koristiti i reciklirati, te potrebu za pojačanom međunarodnom suradnjom kako bi se olakšao pristup tehnologiji, izgradili kapaciteti te provele znanstvena i tehnička suradnja.

– Ovo je najznačajniji multilateralni sporazum o zaštiti okoliša od Pariškog sporazuma. To je polica osiguranja za ovu i buduće generacije, tako da mogu živjeti s plastikom, a ne biti osuđeni na propast – izjavila je Inger Andersen, izvršna direktorica UNEP-a.

Izloženost plastici ugrožava ljudsko zdravlje

Proizvodnja plastike porasla je s 2 milijuna tona u 1950. na 348 milijuna tona u 2017., čime je ova globalna industrija procijenjena na nevjerojatnih 522,6 milijardi američkih dolara, a očekuje se da će se do 2040. kapacitet proizvodnje udvostručiti.

Foto: Rotary klub Rijeka Novi Val / Ilustracija

Dokazano je da izloženost plastici može naštetiti ljudskom zdravlju, potencijalno utjecati na plodnost, hormonsku, metaboličku i neurološku aktivnost, dok otvoreno spaljivanje plastike onečišćuje okoliš. Plastika ugrožava više od 800 morskih i obalnih vrsta koje najčešće stradavaju u mukama kada se zapetljaju ili progutaju, najčešće plastičnu ribarsku opremu.

U oceanima godišnje završi oko 11 milijuna tona plastičnog otpada, a ta brojka bi se do 2040. godine trebala utrostručiti.

Zbog toga se cilja na kružno gospodarstvo, koje može smanjiti količinu plastike koja ulazi u oceane za više od 80 posto do 2040. godine. Također, smanjila bi se i neobrađena plastika za 55 posto, a vlade bi na račun toga do 2040. godine uštedjele 70 milijardi američkih dolara. Smanjile bi se i emisije stakleničkih plinova za 25 posto, a otvorilo bi se i 700 tisuća dodatnih radnih mjesta.

J.K.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.