3 min. čitanja

Budućnost europske jegulje trenutno je ugrožena - Donesen koordinirani plan upravljanja za oporavak

Budućnost europske jegulje trenutno je ugrožena - Donesen koordinirani plan upravljanja za oporavak
Foto: Wikimedia

RIM - Budućnost europske jegulje (Anguilla anguilla), kultne riblje vrste, također vrlo cijenjene u mediteranskoj kuhinji, trenutno je ugrožena. Međutim, plan upravljanja koji uključuje djelomično ograničavanje izlova jegulja svake godine, potpunu zabranu rekreacijskog izlova jegulja i uspostavu mreže za praćenje kako bi se utvrdile učinkovite mjere upravljanja, mogao bi pomoći u očuvanju ove vrste.

Jegulje su kritično ugrožene a uz to se suočavaju i s prijetnjama kao što su klimatske promjene, gubitak staništa, onečišćenje i prekomjerni izlov duž svojih migracijskih ruta, koje potječu iz Sargaškog mora i obuhvaćaju raspon distribucije od Sredozemlja do sjeverne Europe. Migracija mlade europske jegulje u slatkovodna staništa, što je ključna faza njihova životnog ciklusa, dosegnula je najnižu razinu.

Opća komisija za ribarstvo Sredozemlja (GFCM) Organizacije Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu (FAO) odgovorila je na situaciju i od 2020. do 2022. pokrenula sveobuhvatan istraživački program u devet mediteranskih zemalja.

Rezultati tog rada, objavljeni su u izvješću 'Europska jegulja u Sredozemnom moru'. Ishodi istraživačkog programa GFCM, pružaju detaljan pregled izlova jegulje, staništa te bioloških i ekoloških značajki lokalnih stokova. Izvješće također pruža sveobuhvatan pregled trenutačnih mjera upravljanja i očuvanja te provodi procjenu temeljnih mjera na temelju modela.

U izvješću su lagune identificirane kao ključno stanište jegulja u Sredozemnom moru. Međutim, lagune se suočavaju sa znatnim izazovima, uključujući klimatske promjene, ribolovni pritisak i onečišćenje.

Gubitak staništa, loša kvaliteta vode i onečišćenje vidljivi su i u drugim staništima jegulja, kao što su rijeke i ušća.

Istraživanje je također pokazalo da su, unatoč brojnim mjerama upravljanja ribarstvom koje su na snazi, neke od tih mjera, kao što su razdoblja zatvaranja i zabrane ribolova u određenim fazama, često bile nedovoljno usklađene s lokalnim uvjetima, smanjujući njihovu učinkovitost.

Smanjenje broja jegulja utječe na ribare jer se ulov eksponencijalno smanjio.

- Prije mene, moj otac i djed su pecali ovdje. Svi pecamo da bi zaradili za život. Nažalost, sada pecamo vrlo malo - rekao je Adriano Deiana, ribar jegulja na Sardiniji u Italiji.

Smanjenje resursa također dovodi do toga da ribari napuštaju svoja radna mjesta, s naknadnim gubicima u ovom tradicionalnom znanju, kao i upravljanju okolišem koje su pružali ribari.

Koordinirani plan upravljanja za oporavak

Strašna situacija naglašava potrebu za djelovanjem na više razina.

- Europska jegulja i njena staništa, koja su domaćin njezinih različitih životnih faza i sredstava za život, zahtijevaju djelovanje i zaštitu na svim područjima: biološkom, okolišnom, socioekonomskom - rekla je Elisabetta Betulla Morello, jedna od urednica izvješća i službenica za ribolovne resurse GFCM-a.

- Suradnja je ključna za identificiranje i provedbu odgovarajućih mjera, ne samo za upravljanje ribarstvom, već i za zaštitu okoliša i socioekonomskog okruženja koje se vrti oko ove vrste - dodala je.

Počevši od prijelaznih mjera koje su već na snazi od 2021. i na temelju rezultata istraživačkog programa, GFCM je 2022. donio višegodišnji plan upravljanja europskom jeguljom u Sredozemnom moru. Plan uključuje djelomično zaustavljanje izlova jegulja na šest mjeseci svake godine, s alternativnim opcijama za njegovu provedbu. Njome se uvodi i potpuna, trajna zabrana rekreacijskog ribolova europske jegulje u svim fazama – staklene jegulje, žute jegulje i srebrne jegulje, te u svim staništima – slatkovodnom, bočatom i morskom. Te su mjere pojačane 2023. dodatnim mjerama predostrožnosti za zaštitu staklenih jegulja.

Drugi je ključni dio plana uspostava mreže za praćenje u kojoj će sudjelovati ribari i znanstvenici diljem Sredozemlja kako bi se utvrdile učinkovite mjere upravljanja prilagođene specifičnim situacijama i koje provode svi sudionici. Radionice su već okupile ribare, znanstvenike i administratore, dijeleći studije slučaja i najbolje prakse, s ciljem da ih se replicira negdje drugdje.

Istraživanje socioekonomskih učinaka: druga faza istraživačkog programa

Socioekonomska studija dio je sljedeće faze istraživačkog programa, koja će također proširiti postojeće baze podataka o staništima i prikupiti informacije za procjenu mjera upravljanja.

Krajnji cilj je osigurati očuvanje vrste i očuvanje baštine obrtničkog ribolova unutar mediteranskih obalnih zajednica.

GFCM je regionalna organizacija za upravljanje ribarstvom koja djeluje u okviru FAO-a, čija se nadležnost proteže na sve morske vode Sredozemlja i Crnog mora. Njegov je glavni cilj osigurati očuvanje i održivo korištenje živih morskih resursa, kao i održivi razvoj akvakulture.

Članice GFCM-a uključuju 23 ugovorne stranke (Albanija, Alžir, Bugarska, Hrvatska, Cipar, Egipat, Europska unija, Francuska, Grčka, Izrael, Italija, Libanon, Libija, Malta, Monako, Crna Gora, Maroko, Rumunjska, Slovenija, Španjolska, Sirija, Tunis, Türkiye) i šest stranaka koje ne surađuju (Bosna i Hercegovina, Gruzija, Jordan, Moldavija, Saudijska Arabija, Ukrajina).

A.B.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.