Ujedinjeno Kraljevstvo u ponedjeljak je predstavilo plan za proširenje zabrane koćarenja, „destruktivne” prakse i jedne od glavnih tema konferencije Ujedinjenih naroda o zaštiti oceana i mora koja u ponedjeljak kreće u Nici
Nakon savjetovanja s ribarima britanski ministar ekologije Steve Reed nada se uspješnoj zabrani te kontroverzne metode na „41 zaštićenom području” engleskih mora, odnosno oko 30 tisuća kilometara kvadratnih, prenosi agencija France Presse.
- Koćarenje dna uništava najosjetljivija područja naših oceana, a posljedice su zapanjujuće - uzrokuju neprocjenjivu štetu ne samo morskom dnu, koje bi trebalo biti zaštićeno, već i cijeloj prirodi - rekao je u nedjelju za britanski medij The Observer.
Rudarenje morskog dna, ratifikacija međunarodnog ugovora o zagađenju plastikom te regulacija prekomjernog i ilegalnog ribolova također su neke od tema treće konferencije UN-a o oceanima (UNOC3) u južnom francuskom gradu.
U Nicu je stiglo šezdesetak šefova država, među njima i hrvatski premijer Andreja Plenković.
Ujedinjeno Kraljevstvo je svojom najavom pokazalo proaktivni pristup po pitanju koćarenja, metode koja uključuje struganje morskog dna ogromnom mrežom za izvlačenje riba i školjkaša. Organizacija Global Fishing Watch upozorava da se na koćarenje odnosi gotovo četvrtina svjetskog divljeg ribolova, prenosi tportal.
Francuska je s druge strane razočarala ekološke organizacije najavivši u nedjelju da će zabraniti koćarenje "samo" u četiri posto francuskih teritorijalnih voda, odnosno 15 tisuća kvadratnih kilometara, prenosi France Presse.
Europska unija je svoju strategiju za bolju zaštitu mora i oceana objavila u četvrtak te se zasad drži jednostavne preporuke - poziva na prestanak koćarenja u zaštićenim područjima do 2030. godine.
Zabrane koćarenja već su na snazi na nekoliko područja u svijetu, primjerice u SAD-u, Australiji, Kanadi i Brazilu.
D.G.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev