Braća HDZ-ovog kandidata za splitskog gradonačelnika Šute godinama ilegalno iskapali kamen na Šolti i zaradili milijune!

Braća HDZ-ovog kandidata za splitskog gradonačelnika Šute godinama ilegalno iskapali kamen na Šolti i zaradili milijune!

Dok brojni mediji ovih dana analiziraju tko je Tomislav Šuta, kandidat HDZ-a za gradonačelnika Splita koji će se u drugom krugu sučeliti s aktualnim gradonačelnikom Ivicom Puljkom (Centar), u drugi plan pada afera koja već godinama prati njegovu najbližu obitelj. Riječ je o slučaju eksploatacije kamena i proizvodnje betona na Šolti, u koji su uključeni Šutina braća, Božo i Mate. O problemu kamenoloma na Šolti je u više navrata pisao i Morski HR.

Zarađuju milijune eura

Kao vlasnici i suvlasnici više tvrtki i obrta na Šolti, oni su godinama povezivani s inspekcijskim nadzorima, prijavama i sudskim postupcima zbog sumnje na bespravnu gradnju, ilegalnu eksploataciju mineralnih sirovina i rad bez potrebnih dozvola i koncesija. Božo Šuta je vlasnik tvrtke Beton Šolta i obrta B-KOP, dok su on i Mate Šuta suvlasnici firme B-KOP, piše Index.

Tvrtka Beton Šolta je u 2024. uprihodovala 643 tisuće eura. Dobit je iznosila 92 tisuće eura. Za tvrtku B-KOP nismo pronašli relevantne podatke. No istoimeni obrt u 2024. uprihodio je čak 5,66 milijuna eura. Poslovao je s dobiti od gotovo 554 tisuće eura. U 2023. obrt je uprihodio oko 4 milijuna eura (bruto dobit 579,69 tisuća eura), u 2022. prihod je iznosio 4,39 milijuna eura (984,5 tisuća eura iznosila je bruto dobit).

Napokon su dobili dozvolu, općinski vijećnici traže da se preispita zakonitost

Godinama je jedan od problema bio što je betonara koju su izgradili bila ilegalna, tj. nije imala građevinsku dozvolu. Index je u posjedu prepiske između Općine Šolta i Ministarstva prostornog uređenja iz koje proizlazi da je tvrtka Beton Šolta d.o.o. krajem 2024. godine od Splitsko-dalmatinske županije dobila građevinsku dozvolu za izgradnju betonare na Šolti.

Prema toj dokumentaciji, Općina Šolta uputila je primjedbe i osporila zakonitost izdane dozvole, upozoravajući nadležna tijela na moguće nepravilnosti u postupku. Općinsko vijeće Općine Šolta donijelo je i zaključak o preispitivanju zakonitosti građevinske dozvole, koji je službeno dostavljen Ministarstvu na daljnje postupanje.

Sama građevinska dozvola retroaktivno ne legalizira prijašnje razdoblje nelegalnog rada niti automatski omogućuje eksploataciju sirovina bez koncesije.

Betonara se trebala ukloniti još 2023.

Provjereno Nove TV, pisao je Dnevnik.hr, u rujnu prošle godine donosi da spomenuta betonara nema građevinsku dozvolu, ali ima nalog Državnog inspektorata za uklanjanje. Taj nalog izdan je godinu i pol prije priloga Provjerenog, no sve to vrijeme betonara je radila bez građevinske dozvole.

Pogledajte i video:

Mineralnu sirovinu koju koriste, odnosno građevni kamen, također su nelegalno deponirali. Zbog svega su dobili i kazne. Državno odvjetništvo im je odredilo kaznu od 70 tisuća eura, a Državni inspektorat tri kazne u ukupnom iznosu od 30 tisuća eura.

Braća Šuta su tada kazala kako se nadaju da će im Županija dati građevinsku dozvolu. Ekipi Provjerenog pokazali su presudu Visokog upravnog suda koja poništava dvije odbijenice Ministarstva graditeljstva na njihove zahtjeve za građevinsku dozvolu.

Betonara se nalazi u zaštićenom pojasu državne ceste. Iz Hrvatskih cesta tada su poručili da nikad nisu primili zahtjev niti su izdali suglasnost da betonara tamo bude.

Povjerenstvo istražuje Tomislava Šutu za sukob interesa

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa zaprimilo je prijavu u kojoj se tvrdi da Tomislav Šuta, kao saborski zastupnik i član Odbora za zaštitu okoliša i prirode, koristi svoj politički utjecaj kako bi institucije ignorirale nelegalnu eksploataciju kamena i proizvodnju betona od strane svoje braće.

Prijavitelj je tvrdio i da Šuta nije poduzeo nikakvu inicijativu kako bi zaustavio nezakonite radnje svoje obitelji te da su izrečene kazne bile simbolične u odnosu na ostvarene prihode.

Povjerenstvo je zatražilo dodatna pojašnjenja i od Hrvatskog sabora i od Državnog inspektorata. Sabor je potvrdio da je Odbor za zaštitu okoliša i prirode zaprimao pritužbe vezane uz poslovanje braće Šuta, ali da je Odbor te pritužbe samo proslijedio Državnom inspektoratu, a Tomislav Šuta nije sudjelovao u raspravljanju ni odlučivanju o tim pitanjima.

Vedran Salvia / D.G.

PROČITAJTE JOŠ:

DVOSTRUKA MJERILA NA ŠOLTI: “Ministarstvo gospodarstva nezakonito dodijelilo koncesiju za kamenolom” | | Morski HR
ŠOLTA - Slučaj spornog kamenoloma na Šolti, u području znanom kao Oblik 1, dobilo je svoj nastavak. Ministarstvo gospodarstva poništilo je odluku o raspisivanju najpovoljnijeg ponuđača za istraživanje
Ministarstvo gospodarstva: “Nije odobreno širenje kamenoloma na Šolti, a rudarenje blizu špilje je dozvoljeno” | | Morski HR
ŠOLTA - Prije nekoliko dana objavili smo priču s otoka Šolte, na koju nam je ukazala čitateljica kojoj je privatni poduzetnik uzurpirao zemljište radi širenja kamenoloma. Iako smo tada poslali upit
KAMENOLOM RAZDORA Je li bilo političkog pogodovanja oko dodjele koncesije za kamenolom na Šolti? | | Morski HR
ŠOLTA - Je li bilo političko/stranačkog pogodovanja i davanja mita oko dodjele ekploatacijskog polja za kamenolom na Šolti? Ako pitate vlasnike obližnjih parcela, bilo je pogodovanja, zloporabe
S PONISTRE SE VIDI KAMEN Stižu slike navodno protuzakonitog kamenoloma u blizini špilje na Šolti | | Morski HR
ŠOLTA - Novi problemi muče stanovnike otoka Šolte, no ovaj put razlog nije pomorsko dobro već zemljište na vrhu otoka, koje je prema tvrdnjama mještana, protuzakonito dano u koncesiju lokalnom