2 min. čitanja

Znanstvenici pronašli više od tisuću bačvi nuklearnog otpada u Atlantiku!

Znanstvenici pronašli više od tisuću bačvi nuklearnog otpada u Atlantiku!
Foto: Depositphotos / UI / Ilustracija

U potrazi za nuklearnim otpadom odloženim prije nekoliko desetljeća, znanstvenici su otkrili i locirali više od tisuću bačvi u sjeveroistočnom Atlantiku. To je najavio glasnogovornik francuske istraživačke organizacije CNRS.

Međunarodni istraživački tim krenuo je sredinom lipnja iz Bresta u zapadnoj Francuskoj na svom brodu "L'Atalante" do područja potrage u zapadnoeuropskom bazenu Atlantika.

Četiri tjedna tamo žele tražiti bačve za nuklearni otpad i vidjeti kakav utjecaj imaju na lokalni ekosustav. Sudjeluje i istraživač s Instituta za ekologiju ribarstva Thünen u Bremerhavenu.

Stotine tisuća bačvi s nuklearnim otpadom završile su u oceanu prije mnogo godina

Između 1950-ih i 1980-ih, brojne su zemlje odlagale nuklearni otpad u ocean. Dubine oceana, daleko od obale i ljudske aktivnosti, činile su se jeftinim i lakim rješenjem za odlaganje onoga što je proizvedeno u industrijskom razvoju i laboratorijima - barem tamo gdje se ocean smatrao geološki stabilnim.

U to se vrijeme malo znalo o životu u svjetskim oceanima. Tek 1993. godine konačno je zabranjeno odlaganje nuklearnog otpada u ocean. Smatra se da se samo u sjeveroistočnom Atlantiku nalazi najmanje 200.000 barela - na dubinama od 3000 do 5000 metara.

Stručnjaci žele stvoriti kartu s bačvama

Međutim, nije poznato gdje se točno nalazi nuklearni otpad. Ne zna se puno o stanju bačvi ili o tome leže li pojedinačno ili u skupinama. Stoga je 21znanstvenik trenutno u pokretu na području gdje je vjerojatno završila polovica otpada.

Tim želi izraditi kartu nalaza nuklearnih bačvi i uzeti brojne uzorke vode, tla i životinja. Podržava ih autonomni ronilački robot Ulyx, koji između ostalog ima kameru za 3D slike i sonarni sustav za lociranje objekata sa zvukom.

Patrick Chardon, voditelj projekta NODSSUM (Nuclear Ocean Dump Site Survey Monitoring), pretpostavlja da će radioaktivnost u velikoj većini nuklearnog otpada u sjevernom Atlantiku praktički nestati nakon otprilike 300 do 400 godina. Međutim, spremnici su dizajnirani da izdrže pritisak dubina, ali ne i da zapravo zadrže radioaktivnost. Nuklearni fizičar sumnja da je radioaktivnost mogla neko vrijeme bježati iz spremnika.

D.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.