U potrazi za nuklearnim otpadom odloženim prije nekoliko desetljeća, znanstvenici su otkrili i locirali više od tisuću bačvi u sjeveroistočnom Atlantiku. To je najavio glasnogovornik francuske istraživačke organizacije CNRS.
Međunarodni istraživački tim krenuo je sredinom lipnja iz Bresta u zapadnoj Francuskoj na svom brodu "L'Atalante" do područja potrage u zapadnoeuropskom bazenu Atlantika.
Četiri tjedna tamo žele tražiti bačve za nuklearni otpad i vidjeti kakav utjecaj imaju na lokalni ekosustav. Sudjeluje i istraživač s Instituta za ekologiju ribarstva Thünen u Bremerhavenu.
Između 1950-ih i 1980-ih, brojne su zemlje odlagale nuklearni otpad u ocean. Dubine oceana, daleko od obale i ljudske aktivnosti, činile su se jeftinim i lakim rješenjem za odlaganje onoga što je proizvedeno u industrijskom razvoju i laboratorijima - barem tamo gdje se ocean smatrao geološki stabilnim.
U to se vrijeme malo znalo o životu u svjetskim oceanima. Tek 1993. godine konačno je zabranjeno odlaganje nuklearnog otpada u ocean. Smatra se da se samo u sjeveroistočnom Atlantiku nalazi najmanje 200.000 barela - na dubinama od 3000 do 5000 metara.
Međutim, nije poznato gdje se točno nalazi nuklearni otpad. Ne zna se puno o stanju bačvi ili o tome leže li pojedinačno ili u skupinama. Stoga je 21znanstvenik trenutno u pokretu na području gdje je vjerojatno završila polovica otpada.
Tim želi izraditi kartu nalaza nuklearnih bačvi i uzeti brojne uzorke vode, tla i životinja. Podržava ih autonomni ronilački robot Ulyx, koji između ostalog ima kameru za 3D slike i sonarni sustav za lociranje objekata sa zvukom.
Patrick Chardon, voditelj projekta NODSSUM (Nuclear Ocean Dump Site Survey Monitoring), pretpostavlja da će radioaktivnost u velikoj većini nuklearnog otpada u sjevernom Atlantiku praktički nestati nakon otprilike 300 do 400 godina. Međutim, spremnici su dizajnirani da izdrže pritisak dubina, ali ne i da zapravo zadrže radioaktivnost. Nuklearni fizičar sumnja da je radioaktivnost mogla neko vrijeme bježati iz spremnika.
D.G.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev