2 min. čitanja

ZNANOŠĆU DO ZDRAVIJEG MORA Probiotici mogu igrati ključnu ulogu u održivoj akvakulturi - evo zašto!

ZNANOŠĆU DO ZDRAVIJEG MORA Probiotici mogu igrati ključnu ulogu u održivoj akvakulturi - evo zašto!
Foto: IOR

Poboljšavaju zdravlje riba jačanjem imunosnog sustava, održavanjem ravnoteže crijevne mikrobiote i smanjenjem potrebe za upotrebom antibiotika.

Osim toga, povećavaju otpornost riba na bolesti i poboljšavaju iskoristivost hrane, što pridonosi učinkovitijem i zdravijem uzgoju.

Znanstvena istraživanja upozoravaju da porast temperature mora negativno utječe na zdravlje riba te povećava rizik od bolesti. To predstavlja ozbiljnu prijetnju održivosti akvakulture, osobito u zemljama poput Hrvatske, gdje je ova djelatnost važan gospodarski sektor.

Dosadašnje studije pokazuju da probiotici iz rodova Lactobacillus, Bacillus i Shewanella pozitivno utječu na rast, probavu i imunosni odgovor kod orade i brancina. Kako bi se učinkovito odgovorilo na izazove koje donose klimatske promjene, nužno je dodatno istražiti mikrobiom crijeva riba i identificirati nove probiotske sojeve.

Iznimno bitna znanstvena saznanja

Upravo na tom tragu, međunarodni tim znanstvenika predvođen dr. sc. Jerkom Hrabarom s Instituta za Oceanografiju i ribarstvo, proveo je opsežno istraživanje crijevne mikrobiote orade i brancina iz jadranskih uzgajališta. Korištenjem naprednih metoda sekvenciranja i kultivacije bakterija, znanstvenici su posebno izdvojili bakteriju Bacillus velezensis, čiji su genom, antibiotska osjetljivost i imunomodulatorni učinci detaljno analizirani kako bi se procijenio njezin probiotički potencijal.

Rezultati, objavljeni u uglednom časopisu Animal Microbiome, pokazali su da su Pseudomonas i Bacillus među dominantnim vrstama u crijevima ispitivanih riba. Odabrani soj B. velezensis sadrži gene za brojne antimikrobne spojeve i potiče snažan protuupalni odgovor leukocita, a pritom je osjetljiv na sve ispitane antibiotike, što ga čini sigurnim za primjenu.

- Ovi nalazi potvrđuju da B. velezensis ima velik potencijal kao autohtoni probiotik koji bi mogao smanjiti potrebu za antibioticima u uzgoju ribe, čime bi se znatno doprinijelo održivijoj i ekološki prihvatljivijoj akvakulturi. Ipak, za njegovu primjenu u praksi potrebno je dodatno istražiti stvarnu proizvodnju i učinkovitost njegovih antimikrobnih spojeva u uvjetima komercijalnih uzgajališta te njihovo djelovanje protiv specifičnih ribljih patogena - napisali su iz IOR -a.

J.T.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.