3 min. čitanja

U posljednjih 30 godina ilegalno je ubijeno više od 1,1 milijun morskih kornjača

U posljednjih 30 godina ilegalno je ubijeno više od 1,1 milijun morskih kornjača
Foto: Blue-world.org

Sve veća potražnja za luksuznom robom pokreće globalnu ilegalnu trgovinu zelenim kornjačama, ističu stručnjaci te pozivaju na veću zaštitu ovih krajnje ugroženih vrsta.

Više od 1,1 milijun morskih kornjača ilegalno je ubijeno u posljednjih 30 godina, prema novim podacima, a unatoč zakonima koji ih štite, znanstvenici sa sveučilišta Arizona State procjenjuju da je oko 44 000 kornjača u 65 zemalja ilegalno ubijeno i iskorištavano za daljnju trgovinu svake godine tijekom prošlog desetljeća, piše The Guardian.

Jesse Senko, profesor na Državnom sveučilištu Arizona i jedan od vodećih autora studije, rekao je da su brojke vrlo visoke i da su gotovo sigurno i više jer je vrlo teško egzaktno procijeniti bilo koju vrstu ilegalne aktivnosti.

Foto: Wikimedia

Prema podacima UN-a, morske se kornjače love između ostalog za hranu, zatim za upotrebu u tradicionalnoj medicini i za prodaju kao artefakti, ukrasi ili nakit. Lov na kornjače i trgovina njima dio je globalnog ilegalnog tržišta divljim životinjama vrijednog čak 23 milijarde dolara godišnje.

Kako bi utvrdili veličinu ilegalnog lova na kornjače, stručnjaci su ispitali više stotina različitih recenziranih članaka u časopisima, arhiviranih medijskih izvješća, upitnika te izvješća organizacija za zaštitu prirode. Pregledali su sve nusproizvode kornjača – glave, repove, oklope – koje su nezakonito ubijene, uključujući i one kojima se trgovalo ili se pokušalo trgovati preko granica.

- Studija je identificirala gotovo 43.000 kornjača koje su bile predmet trgovine između 1990. i 2010., ali brojka je zasigurno veća - rekao je Senko.

Jugoistočna Azija i Madagaskar žarišta su za lov na morske kornjače, navodi se u izvješću objavljenom u časopisu Global Change Biology. Vijetnam je mjesto gdje počinje većina ilegalne trgovine morskim kornjačama, a Kina i Japan su najpopularnija tržišta za ilegalne proizvode od kornjača, pokazalo je istraživanje.

- Zemlje u razvoju nastavit će 'opskrbljivati' ​​ilegalno tržište kornjačama sve dok ih bogate zemlje budu zahtijevale kao luksuznu robu. U nekoliko kultura, imati kornjačine proizvode u kući može biti statusni simbol - rekao je.

- Oko 95% krivolovnih kornjača dolazi zapravo od dvije glavne vrste kornjača: zelene morske kornjače i karetne želve. Zelena kornjača smatra se najukusnijom - to je ona koja ima meso, tu pulpu, koju ljudi najviše vole jesti - rekao je Roderic Mast, predsjednik Oceanic Societyja. - Karetna želva cijenjena je zbog svog lijepog oklopa - dodao je.

Te se vrste nalaze na popisu ugroženih, odnosno kritično ugroženih, no na područjima koja su ciljana, rekao je Senko, bile su relativno velike i stabilne populacije. To znači da je učinak ilegalne trgovine donekle ograničen.

Još jedan pozitivniji nalaz izvješća je izračun da je ilegalno iskorištavanje morskih kornjača smanjeno za 28% u posljednjih 10 godina. Znanstvenici u studij vjeruju da je ovaj pad posljedica povećane pravne zaštite.

- Sretan sam što vidim da se smanjilo ilegalno ubijanje. Ali ne očekujem da će 'žetva' kornjača ikada u potpunosti nestati - rekao je Mast.

Ovi novi podaci o tome koje su kornjače ciljane za ulov, mogli bi pomoći u određivanju načina na koji bi zakonodavci trebali djelovati kako bi zaštitili populacije morskih kornjača u budućnosti.

- Stvarno moramo pogledati te socioekonomske i kulturne pokretače koji stoje iza nezakonitog lova. Jer sve dok postoji potražnja iz bogatijih zemalja, siromašnije zemlje će to ispunjavati  zalihama kornjača - zaključuju stručnjaci.

I.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.