Zanimljiv je događaj snimljen tik do rive u susjednom nam Trstu. Jedna se ženka modrulja sasvim približila obali.
Morski biolozi potvrdili su da je snimljeni morski pas "dobrog zdravlja" unatoč par vidljivih ožiljaka koji su nastali vjerojatno pri parenju. Znanstvenici jedinku, koja djeluje pomalo dezorijentirano, pomno prate i javnost najozbiljnije upozoravaju kako se morskom psu ne treba približavati, kako ga se ne smije uznemiravati niti ga pokušavati dotaknuti ili nahraniti.
- Na snimci je nedorasla jedinka, a ne skotna ženka koja koti žive mlade - napisao je naš poznavatelj morske ekologije Pero Ugarković na Facebook stranici "Živi svijet Jadranskog mora."
– Iako su njihova mrijestilišta u otvorenim vodama, općepoznato je da ženke ulaze u plitke vode kako bi se kotile – što se odvija najčešće u proljetnim ili ljetnim mjesecima – ispričao je za Morski HR Morski biolog i patobiolog, te ravnatelj je Centra za marinsku i slatkovodnu biologiju Sharklab ADRIA i rukovoditelj Shark Tales pri National Geographic (Washington, D.C.) Andrej Gajić.
Neophodno je demantirati izjave pojedinih medija da se radi o “najopasnijoj” vrsti koju susrećemo u Jadranu – što ne samo da stvara krivu sliku, već i širi dobrim dijelom neosnovan strah u široj javnosti. Jasno, modrulj jest potencijalno opasna vrsta – no treba istaći da je u posljednjih 100 godina u svijetu poznato manje od deset neprovociranih napada (ISAF), a svega jedan u Mediteranu iz kolovoza 1986. u Lionskom zaljevu koji se može prepisati modrulju (GSAF, ISAF). Modrulj je iznimno radoznala vrsta morskog psa, nerijetko tijekom ronjenja kruže oko ronioca, kojeg ponekad i dodiruju vrhom gubice.
U vodama Republike Hrvatske modrulj je osjetljiva (vulnerable) vrsta, dok je na regionalnom nivou u Sredozemlju ocijenjen kao kritično ugrožen (critically endangered). Nalazi se na pravilniku o Strogo zaštićenim vrstama Republike Hrvatske (NN 144/13, 73/16) – te je njen izlov, ali i uznermiravanje strogo zabranjeno!
J.T.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev