3 min. čitanja

VIDEO Deset afričkih zemalja optužilo je EU za ugrožavanje opstanka nilskih konja - Svake godine namjerno se ubije čak 1350 ovih životinja!

VIDEO Deset afričkih zemalja optužilo je EU za ugrožavanje opstanka nilskih konja - Svake godine namjerno se ubije čak 1350 ovih životinja!
Foto: Pixabay/Ilustracija

Plan Bruxellesa kojim se suprotstavlja potpunoj međunarodnoj zabrani trgovine proizvodima od nilskih konja dovodi ove vrste u veliku opasnost, navodi se u pismu koje su potpisale afričke države države, uključujući Mali, Niger i Senegal.

Deset afričkih zemalja optužilo je EU da opasno ugrožava opstanak nilskog konja nepodržavanjem predložene zabrane komercijalne trgovine, navodi se u dokumentima u čiji posjed je došao The Guardian.

Smatra se da je ilegalni lov na meso i slonovaču istrijebio populaciju nilskih konja u pet afričkih država: Alžiru, Egiptu, Eritreji, Liberiji i Mauritaniji. Ali Bruxelles se svejedno, na konferenciji Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divlje faune i flore (Cites) u Panami od 14. studenog, planira usprotiviti nastojanju da se zabrani globalna trgovina proizvodima od nilskih konja

To je naravno izazvalo "ozbiljnu zabrinutost za budućnost ove vrste" koju je iskazalo 10 država - Benin, Burkina Faso, Srednjoafrička Republika, Gabon, Gvineja, Liberija, Mali, Niger, Senegal i Togo - koje su ustvari koautorice pisma Europskoj komisiji.

- Otvorenim protivljenjem našem prijedlogu, EU ugrožava šanse regije zapadne i središnje Afrike, koje su države rasprostranjenosti više od polovice populacije nilskih konja, da na odgovarajući način osiguraju opstanak vrste. Nilski konji tiho umiru već 30 godina. Moramo djelovati brzo prije nego što izumru - piše u pismu.

Zubi nilskog konja na cijeni su kod lovaca na slonovaču i bili su ustvari među dijelovima sisavaca koji su se najčešće plijenili 2020. godine, navodi se u izvješću Europske komisije. Između 2009. i 2018. dijelovi tijela od gotovo 14.000 nilskih konja bili su globalno prodavani i kupovani ili isporučeni kao lovački trofeji, prema Cites trgovinskoj bazi podataka.

Unatoč procijenjenoj globalnoj populaciji od 115,00-130,000, ovi poluvodeni sisavci pretrpjeli su ukupni pad populacije između 30% i 50% tijekom posljednjeg desetljeća!

Foto: Pixabay

U 2016. klasificirani su na crveni popis Međunarodne unije za očuvanje prirode (IUCN).

Nilski konji, treći po veličini kopneni sisavci nakon slonova i nosoroga, ugroženi su nezakonitim lovom, gubitkom i degradacijom staništa, klimatskom krizom i sukobom s rastućim ljudskim naseljima.

Jan Pluháček i Rebecca Lewison, supredsjedatelji IUCN-ove specijalizirane grupe za nilske konje, ističu da populacije nilskih konja „ne doživljavaju ove prijetnje jednako. Znatniji padovi primijećeni su u zemljama zapadne i središnje Afrike u odnosu na stabilnu i ponegdje rastuću populaciju u istočnim i južnoafričkim uporištima. Nova procjena planirana je za 2024. ili 2025. godinu.”

Analiza IUCN-a za konferenciju u Panami govori da, budući da globalni broj nilskih konja nije pao za više od 50% tijekom posljednjeg desetljeća, ova vrsta tako "ne ispunjava biološke kriterije za uključivanje u Dodatak 1", u kojem se navode vrste za koje je zabranjena međunarodna trgovina zbog rizika od izumiranja.

Komisija raspravlja o svom konačnom stajalištu o tom pitanju sa zemljama EU. Dužnosnici pak kažu da niti obujam ilegalne trgovine niti pad populacije među nilskim konjima nisu dovoljni da opravdaju zabranu trgovine.

Dvanaest nevladinih udruga za očuvanje tvrdi da je stav EU-a o nilskim konjima i drugim vrstama u suprotnosti s vlastitim načelom predostrožnosti i strategijom bioraznolikosti.

- Mnoga stajališta Komisije odražavaju vrlo usko tumačenje kriterija Cites popisa - kaže se u pismu koje su potpisale grupe uključujući Humane Society International, Born Free i Pro Wildlife. Komisija je zanemarila načelo predostrožnosti ukazujući na ograničenja dostupnih znanstvenih podataka kao opravdanja za nepodržavanje prijedloga za uvrštavanje na popis, čak i kad bi te vrste imale koristi od praćenja, kako bi se osiguralo da je za njih međunarodna trgovina zakonita i neškodljiva.

Vrste koje se sporo razmnožavaju poput nilskih konja imaju potomstvo samo svake druge godine, dok krokodili mogu položiti 60 jaja u leglu, što rezultira "apsurdnom" situacijom u kojoj trenutna pravila EU mogu jednog dana podržavati životinje koje bi se mogle brzo oporaviti od pada populacije, a već drugi put one mogu biti izbrisane s popisa zaštićenih životinja -  stoji u pismu.

U rujnu je Europski parlament pozvao Komisiju da zauzme ambiciozniji stav i podrži status Dodatka 1 za nilske konje i druge ugrožene vrste.

I.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.