SVJETSKI DAN OCEANA Obilježava se danas i krajnje je vrijeme da otvorimo oči te zaštitimo more! WWF: "Sidrenje bi moglo uništiti 50 tisuća hektara posidonije u Sredozemnom moru!"
Foto: WWF
Novo izvješće WWF - a povodom Svjetskog dana oceana otkriva zabrinjavajuće trendove uništavanje izrazito bitne nam posidonije, posljedice čega itekako osjećamo i u Jadranskom moru.
Izvješće pod nazivom "Zaštita livada morske cvjetnice u Sredozemlju od šteta uzrokovanih sidrenjem" temelji se na satelitskim podacima iz Automatskog identifikacijskog sustava (AIS) za praćenje brodova.
Ono kaže kako je u Sredozemlju u 2024. potencijalno 50.000 hektara Posidonia oceanice, najvažnije vrste morske cvjetnice, direktno pogođeno sidrenjem raznih plovila.
Zašto je posidonija toliko važna. Pa evo samo nekoliko razloga:
čuvaju bioraznolikost mora
služe kao jedno od najvažnijih rastilišta i mrijestilišta velikog broja riba što direktno utječe i na ribarstvo
štiti su u borbi s klimatskim promjenama jer vežu ogroman udio ugljika
štete obale od erozije
Hrvatska je među žarištima uništavanja posidonije
Posidonija je stoga pravi podmorski heroj kojeg treba poštovati i čuvati. Ona je spororastuća endemska vrsta koja previše znači da bismo dopustili njezino uništavanje.
- Nažalost, i taj naš podvodni tepih je pod prijetnjom. Svako sidro koje se baci na njihovom području može ih uništiti i ostaviti ožiljke koji se možda nikada neće zaliječiti. Zato u WWF-u pozivamo na hitno donošenje nacionalnih propisa koji će zabraniti sidrenje iznad morskih livada, posebno u turističkim i nautičkim zonama - napisali su iz WWF - a.
Približno 34 posto livada posidonije izgubljeno je u posljednjih 50 godina i taj je podatak alarm koji moramo čuti. U Sredozemlju se više od 179.000 plovila potencijalno sidrilo na livadama morske cvjetnice u 2024. godini, od čega je 45 posto plovila dulje od 24 metra.
Gdje su žarišta uništavanja posidonije. Pa to bi prema izvješću WWF - a bila:
Italija
Španjolska
Grčka
Turska
Francuska
Hrvatska
- Šteta od sidrenja sporo zacjeljuje. Livadama je potrebno i više od 100 godina da se oporave. Zaštita i poboljšano upravljanje predstavljaju najučinkovitije načine očuvanja ovih važnih ekosustava - rekao je Patrik Krstinić, voditelj morskog programa WWF Adrije.
Foto: Aquarium Pula
Dobre su vijesti da je sidrenje najkritičnijih, ali i najlakše sprječivih prijetnji za Posidoniju oceanicu. WWF u svom izvješću preporučuje:
zabranu sidrenja na livadama morske cvjetnice za plovila dulja od 15 metara
proširenje infrastrukture za ekološko sidrenje i zaštićene zone
jačanje prekogranične suradnje u zaštiti morske cvjetnice
Institut Ruđer Bošković uspješno je ugostio 2. međunarodni znanstveni simpozij "Interdisciplinarni pristup znanstvenom istraživanju Jadranskog mora" - InspireAdriatic