4 min. čitanja

SVJETSKI DAN OCEANA Obilježava se danas i krajnje je vrijeme da otvorimo oči te zaštitimo more! WWF: "Sidrenje bi moglo uništiti 50 tisuća hektara posidonije u Sredozemnom moru!"

SVJETSKI DAN OCEANA Obilježava se danas i krajnje je vrijeme da otvorimo oči te zaštitimo more! WWF: "Sidrenje bi moglo uništiti 50 tisuća hektara posidonije u Sredozemnom moru!"
Foto: WWF

Novo izvješće WWF - a povodom Svjetskog dana oceana otkriva zabrinjavajuće trendove uništavanje izrazito bitne nam posidonije, posljedice čega itekako osjećamo i u Jadranskom moru.

Izvješće pod nazivom "Zaštita livada morske cvjetnice u Sredozemlju od šteta uzrokovanih sidrenjem" temelji se na satelitskim podacima iz Automatskog identifikacijskog sustava (AIS) za praćenje brodova.

Ono kaže kako je u Sredozemlju u 2024. potencijalno 50.000 hektara Posidonia oceanice, najvažnije vrste morske cvjetnice, direktno pogođeno sidrenjem raznih plovila.

Zašto je posidonija toliko važna. Pa evo samo nekoliko razloga:

  • čuvaju bioraznolikost mora
  • služe kao jedno od najvažnijih rastilišta i mrijestilišta velikog broja riba što direktno utječe i na ribarstvo
  • štiti su u borbi s klimatskim promjenama jer vežu ogroman udio ugljika
  • štete obale od erozije

Hrvatska je među žarištima uništavanja posidonije

Posidonija je stoga pravi podmorski heroj kojeg treba poštovati i čuvati. Ona je spororastuća endemska vrsta koja previše znači da bismo dopustili njezino uništavanje.

- Nažalost, i taj naš podvodni tepih je pod prijetnjom. Svako sidro koje se baci na njihovom području može ih uništiti i ostaviti ožiljke koji se možda nikada neće zaliječiti. Zato u WWF-u pozivamo na hitno donošenje nacionalnih propisa koji će zabraniti sidrenje iznad morskih livada, posebno u turističkim i nautičkim zonama - napisali su iz WWF - a.

Približno 34 posto livada posidonije izgubljeno je u posljednjih 50 godina i taj je podatak alarm koji moramo čuti. U Sredozemlju se više od 179.000 plovila potencijalno sidrilo na livadama morske cvjetnice u 2024. godini, od čega je 45 posto plovila dulje od 24 metra.

Gdje su žarišta uništavanja posidonije. Pa to bi prema izvješću WWF - a bila:

  • Italija
  • Španjolska
  • Grčka
  • Turska
  • Francuska
  • Hrvatska

- Šteta od sidrenja sporo zacjeljuje. Livadama je potrebno i više od 100 godina da se oporave. Zaštita i poboljšano upravljanje predstavljaju najučinkovitije načine očuvanja ovih važnih ekosustava - rekao je Patrik Krstinić, voditelj morskog programa WWF Adrije.

Foto: Aquarium Pula

Dobre su vijesti da je sidrenje najkritičnijih, ali i najlakše sprječivih prijetnji za Posidoniju oceanicu. WWF u svom izvješću preporučuje:

  • zabranu sidrenja na livadama morske cvjetnice za plovila dulja od 15 metara
  • proširenje infrastrukture za ekološko sidrenje i zaštićene zone
  • jačanje prekogranične suradnje u zaštiti morske cvjetnice

J.T.

PROČITAJTE JOŠ:

U NP Kornati postavljene bove koje bi trebale livade posidonije zaštititi od sidrenja
Trenutno je u tijeku uspostava novih sidrišta u sklopu projekta ″Postavljanje sidrišta u Nacionalnom parku Kornati. Cilj projekta je postavljanje 81 ekološki prihvatljivih bova za sidrenje u 11 uvala koje su prostorno – planskom dokumentacijom predviđena kao uvale za sidrenja. Nova sidrišta također će se postavljati i na području dodatne dvije
Kako očuvati podmorje Paklinskih otoka?
U ponedjeljak, 28. travnja u Hvaru, Javna ustanova More i krš organizirala je predstavljanje analize pritisaka nautičkog turizma u akvatoriju Paklinskih otoka, provedene u sklopu Interreg projekta BIOPRESSADRIA. Analiza satelitskih snimki iz 2023. otkriva zabrinjavajuće brojke – tijekom sezone u prosjeku svakodnevno boravi 250–300 plovila, a vrhunac je
Rubovi posidonije izvrsne su pozicije za noćni ribolov
Naša najveća morska cvjetnica i morska biljka koja je od izuzetne važnosti i istodobno je izuzetno ugrožena skriva neke korisne “tajne” za ribolovce. Važno je znati da posidonija ne raste preko trideset metara dubine, što je bitan podatak, pogotovo kada se lovi iz barke koja nema elektroničku podršku, piše Novi
A DI SE TI SIDRIŠ? Uredba o obnovi prirode EU-a: Spas za morske ekosustave
Polugodišnje izvješće rada Zelenog telefona Udruge Sunce – besplatnog alata koji građanima pruža informacije i savjete te pomaže u rješavanju okolišnih problema u Splitsko-dalmatinskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji – bilježi 51 upućen poziv, od čega je pravni tim udruge riješio 25 predmeta. Zaključno s 20. kolovozom, taj je broj narastao na čak 88
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.