>
  2 min. čitanja

SNAŽAN POTRES KOD SUSJEDA Epicentar potresa u zaljevu Pozzuoli: "Budi se najopasniji europski vulkan!"

SNAŽAN POTRES KOD SUSJEDA Epicentar potresa u zaljevu Pozzuoli: "Budi se najopasniji europski vulkan!"
Foto: Screenshot/X/EMSC

Stanovnike Napulja i okolice u 12.08 uznemirio je potres magnitude 4,4 prema Richterovoj ljestvici.

Prema prvim informacijama, dogodio se na dubini od 2,7 kilometara. Talijanska novinska agencija (ANSA) izvještava da se potres osjetio diljem Napulja te izazvao šok među stanovnicima, naročito u flegrijskim općinama.

Namli broj građana u punici je izašao su na ulice, a Sky News Italia objavio je i da je evakuirana jedna od zgrada napuljskog Sveučilišta na Piazzale Tecchio. Zasad nema izvješća o šteti ili ozlijeđenim osobama, pišeThe Local.

Veliki seizmički roj

Nakon potresa magnitude 4,4 dogodio se još jedan s magnitudom 3,5, a prije toga je bilo nekoliko slabijih podrhtavanja. Talijanski institut za geofiziku i vulkanologiju (INGV) objavio je da je u tijeku "veliki seizmički roj".

Corriere della Sera piše da je ovo drugi najjači potres koji je u novije vrijeme zabilježen na području najvećeg i najopasnijeg europskog supervulkana Campi Flegrei. Najsnažniji je bio onaj 13. ožujka, s magnitudom 4,6 po Richteru. Ovo je prvi put da se potres dogodio tijekom dana, dok su škole i uredi otvoreni, prenosi Jutarnji.

Evakuirane su i škole u području Campi Flegrei. Za manje od minute djeca su već bila izvan zgrada. Prekinut je željeznički promet na prugama Cumana i Circumflegrea kako bi se omogućile potrebne provjere infrastrukture.

- Stanovništvo je neizbježno prestrašeno, ali pozivam sve da ostanu mirni. Ovo su trenuci velike strepnje. Sastajemo se s općinskim operativnim centrom, a za prijave se valja obratiti lokalnoj policiji i civilnoj zaštiti - rekao je Gigi Manzoni gradonačelnik Pozzuolija, zapadnog predgrađa Napulja smještenog u Campi Flegrei.

Supervulkan s kojim se nije za šaliti

Supervulkan Campi Flegrei (Flegrejska ili Vatrena polja) sastoji se od 24 manja kratera, vulkanskih građevina i otvora unutar depresije koja se zove kaldera (španjolski "kotao"). Njegove su erupcije u prošlosti nekoliko puta bile katastrofalne, a prema jednoj od znanstvenih teorija, jedna je od tih eksplozija prije 40.000 godina pridonijela izumiranju neandertalaca. Prema indeksu vulkanske eksplozivnosti imala je kategoriju 7; za usporedbu, erupcija Vezuva iz 79. godine bila je na razini 5.

Posljednja erupcija 1538. dovela je do formiranja planine, a gigantska eksplozija prije 40.000 godina prekrila je veći dio istočne Europe pepelom - a tragovi su pronađeni sve do današnje Rusije.

J.T.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.