Kornjača za koju bi se na prvu moglo pomisliti da je morska, jer je snimljena na plaži, a kad joj se približite, da je naša domaća, vrtna - čančara, koja u more definitivno ne pripada, pronađena je ozlijeđena i polomljenog oklopa.
- Ono kad su ljudi totalni idioti pa bace slatkovodnu kornjaču u more kad im preraste i dosadi. I još je ozlijeđena i puknutog oklopa kako je pala ili ju je netko bacio - objavio je administrator grupe "Spearfishing Croatia", pitajući kako da joj pomogne?
Ispalo je da se radi o Crvenouhoj kornjači, Trachemys scripta elegans, stranoj vrsti unešenoj iz Amerike prvenstveno kao kućni ljubimac, a danas se nalazi na popisu 100 najgorih invazivnih vrsta u Europi!
- Razlog tome je da su ih neodgovorni vlasnici puštali u prirodu. Crvenouha kornjača ima nepovoljni ekološki utjecaj na nekoliko vrsta biljaka i životinja, a najveća je prijetnja za našu zavičajnu, barsku kornjaču, Emys orbicularis, s kojom je u direktnoj kompeticiji za hranu i stanište - piše o ovome Park prirode Vransko jezero.
Osim crvenouhe kornjače, u Hrvatskoj su zabilježene i žutouha kornjača, Trachemys scripta scripta, lažna geografska kornjača, Graptemys pseudogeographica te kineska mekoštitka, Pelodiscus sinensis, koje su također strane vrste kornjača.
Invazivne strane vrste danas su jedan od glavnih razloga ugroženosti bioraznolikosti. Često uzrokuju značajne gospodarske štete, a mogu negativno utjecati i na zdravlje ljudi.
Puštanje stranih vrsta u prirodu u Hrvatskoj zabranjeno i regulirano Zakonom o sprječavanju unošenja i širenja stranih te invazivnih stranih vrsta i upravljanju njima.
D.G.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev