Nedavno je na Facebook stranici "Zavazda Konavle" pažnju zaokupio ulov "s krilima" i krenula je rasprava o njegovom podrijetlu, tj. je li riječ o još jednom tropskom uljezu?
Znanstvenika upućeniu ihtiologiju Jadrana odmah su otpisali mogućnost da je riječ o invazivnoj vrsti. Dakle iako prodiranje istih kroz Otrant u naše more postaje sve češća pojava, ovaj put tome nije tako.
- Neki su pomislili da bi ovo mogla biti neka egzotična riba poletuša, ali nije. Radi se o sasvim normalnoj ribi za naše priobalje. Kad ga ribari uhvate u mrežu, on se glasa, dobro ga se čuje. Teško je na temelju samo jedne fotografije odrediti je li posrijedi lastavica glavulja ili kokot letač, ima više sličnih vrsta. U svakom slučaju, sve su jestive, nimalo nisu otrovne, bodljikave ili po nečemu prijeteće za konzumente. Ovo su sve uobičajeni stanovnici Jadranskog mora, samo što ga ljudi rjeđe viđaju pa se začude, pogotovo oni koji se ne bave previše ribolovom ili nisu često na moru. Ali svaki će ribar prepoznati ‘lastavicu’ ili ‘kokota’ – rekao je za Slobodnu Dalmaciju dubrovački stručnjak.
Pojasnio je i kako ovakvi krilati primjerci obitavaju u priobalnom pojasu, u pjeskovitom i muljevitom dnu ili među kamenjem. Živi na dubinama od 10 do najviše 80 metara.
Rekao je i da osim lastavice glavulje i kokota letača u moru na krajnjem jugu žive i kokotići koje također odlikuju široke lepezaste peraje.
- I kokotići su standardna vrsta za naš dio Jadranskog mora, kroz godinu ih rjeđe viđamo, kad zatopli nešto češće i to vam je to. Nikakvog razloga za uzbunu nema, ali ima za optimizam. Ovo je potvrda bogatstva i dobre očuvanosti našeg podmorskog svijeta - završava dubrovački sugovornik.
J.T.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev