3 min. čitanja

MORSKI JUNACI Svjetski je dan morskih kornjača - evo nekoliko zanimljivosti o njima i razloga zašto su itekako važne!

MORSKI JUNACI Svjetski je dan morskih kornjača - evo nekoliko zanimljivosti o njima i razloga zašto su itekako važne!
Foto: Screenshot/YouTube

Danas slavimo nevjerojatna bića koja već milijunima godina nastanjuju naša mora!

Osim što su morske kornjače simbol snage i izdržljivosti prirode, njihova uloga u morskim ekosustavima je nezamjenjiva. Morske kornjače su zbilja drevna bića koja postoje već više od 100 milijuna godina – preživjele su čak i izumiranje dinosaura, pa je red da prežive i suvremene izazove uzrokovane uglavnom ljudskom rukom.

Postoji sedam poznatih vrsta morskih kornjača (u Hrvatskoj nalazimo njih 3): 

  • glavata želva
  • zelena kornjača
  • kožasta kornjača
  • jastučasta kornjača
  • atlantska karetka
  • pacifička karetka
  • australska ravna kornjača.

Sve ove vrste, osim možda jedne, danas su na žalost ugrožene ili ozbiljno ugrožene. Najveće prijetnje njihovom opstanku uključuju:

  • gubitak staništa
  • zagađenje mora plastikom
  • klimatske promjene
  • ilegalni izlov
  • slučajno hvatanje u ribarske mreže.
Foto: Pixabay

Nezamjenjiv član morskog ekosustava

Treba napomenuti i kako morske kornjače imaju važnu ulogu u morskom ekosustavu. Na primjer, zelene kornjače pasu morske trave, čime pomažu održavanju zdravlja morskih livada koje su dom mnogim vrstama riba i beskralježnjaka. Njihov nestanak doveo bi stoga do strašnih poremećaja u ravnoteži cijelog morskog ekosustava.

Morske kornjače mogu položiti više gnijezda, svako s oko 100 do 125 jaja, koja pažljivo zakopaju u pijesak. No ono što možda niste znali jest da temperatura pijeska određuje spol mladunaca – više temperature (29,5–34 °C) rezultiraju većinom ženkama, dok niže (24–29,5 °C) daju mužjake. Zbog globalnog zagrijavanja, broj mužjaka u prirodi drastično opada.

Ionako lošu situaciju dodatno pogoršava i mikroplastika – istraživanja su pokazala da pijesak onečišćen plastikom apsorbira više topline, dodatno povisujući temperaturu gnijezda. U nekim područjima mikroplastika je pronađena čak i na dnu gnijezda kornjača. Prošlo je već više od desetljeća od prvih vijesti o plastičnim slamkama koje se zavuku kornjačama u dišne kanale i krajnje je vrijeme da takvo što zaustavimo!

E pa, drage morske kornjače i svi vi svjesni njihove važnosti, sretan vam vaš dan!

J.T.

PROČITAJTE JOŠ:

Glavata želva Ivana s Lastova putuje na oporavak u Mali Lošinj
Nakon prespavane noći, jutros je kornjača predana u sigurne ruke posade Jadrolinijinog trajekta Oliver, kojim započinje svoj put prema oporavku. Zahvaljujući osviještenim posjetiteljima, obitelji Janjatović, koji su primijetili morsku kornjaču s neobičnim ponašanjem, odmah je pokrenuta hitna akcija. Na teren su brzo stigli čuvari prirode, a čuvarica Ivana Lagetar, u
Lia, glavata želva koja je u oporavilište stigla u ponedjeljak, nije preživjela
U ponedjeljak, 21. travnja, u pulsko je Oporavilište stigla glavata želva Lia, stara između 10 i 15 godina, teška oko 10 kilograma i s duljinom oklopa 50 cm, javili su početkom tjedna iz Aquariuma Pula. Liu je pronašla obitelj Poličnik iz Slovenije kako pluta na površini mora u blizini otočića

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.