Ljeto 2022. godine bilo je posebno pogubno za gorgoniju 𝑃𝑎𝑟𝑎𝑚𝑢𝑟𝑖𝑐𝑒𝑎 𝑐𝑙𝑎𝑣𝑎𝑡𝑎 u sjeverozapadnom Sredozemlju. Zabilježene su iznimno visoke temperature mora što je nepopravljivo utjecalo na ekosustav.
Foto: medpan.org
Promjena temperature, čak i za nekoliko stupnjeva, može imati ozbiljne posljedice na svim razinama ekosustava, uvelike ugrožavajući njegov opstanak i otpornost što je ujedno utjecalo i na masovni pomor gorgonija uslijed posljedica toplinskog vala, prenosi Fakultet prirodnih znanosti u Puli.
Paramuricea clavata, zapravo su ogromne kolonije polipa. Polip je funkcionalna jedinica kolonije koja osigurava prehranu, disanje i reprodukciju. To je dugovječna vrsta, s vrlo sporim rastom (nekoliko centimetara godišnje), odgođenom spolnom zrelošću, niskom stopom reprodukcije i niskim regrutiranjem ličinki. Populacije P. clavata mogu se naći na dubinama od 15 do 100 metara, a u nekim slučajevima i dublje, navodi se u nedavnoj Studiji.
Ljubičasti 'gorgonijanci' su ključne vrste, takozvani inženjeri ekosustava. To znači da strukturiraju koraljni ekosustav i pružaju utočište mnogim drugim životinjskim vrstama. Oni su također od socioekonomske koristi lokalnom stanovništvu, pružajući više ribljih resursa za ribolov i privlačeći više turista zbog atraktivnih ronilačkih mjesta. Ti su koraljni ekosustavi očito neophodni, ali podložni su pogubnim vremenskim neprilikama koje će u budućnosti postati sve češće: morski toplinski valovi.
Jedan od najvećih morskih toplinskih valova na sjeverozapadnom Sredozemlju dogodio se tijekom ljeta 2022. godine.
Sveukupno, Sredozemno more jedno je od najbrže zagrijavajućih mora na svijetu, s temperaturama koje rastu 20% brže od globalnog prosjeka. Međutim, ovaj toplinski val u ljeto 2022. bio je posebno jak, trajao je dugo i osjetio se duboko, do 30 metara dubine.
Ovakvi morski toplinski valovi mogu dovesti do masovnih smrtnih slučajeva, posebno za ljubičaste gorgonije. Utjecaj na ove populacije je znatan, jer se radi o vrstama spore dinamike, što ih čini manje otpornima na ekstremne događaje poput ovog toplinskog vala u ljeto 2022.
S globalnim zatopljenjem možemo očekivati sve više morskih toplinskih valova, a time i potencijalno sve više i više masovnih smrtnih događaja poput onog promatranog i opisanog u Nacionalnom parku Calanques 2022. godine.
Ove vrste su također podložne mnogim drugim pritiscima koji ih slabe i na koje možemo poduzeti izravne mjere. Na gorgonije utječe zagađenje, ali i određeni postupci ronioca kao i dubokomorski ribolov.
Zaštićena morska područja mogu biti značajni 'alati' za reguliranje tih čimbenika, koji pogoršavaju i slabe vrste koje su već ugrožene klimatskim promjenama.
Cijeli tekst pročitajte OVDJE.
I.B.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev