- Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture do danas nije zapravo donijelo ključne pravilnike i uredbe koji su nužni da bi zakon zaživio u praksi - izjavila je Puljak u Hrvatskom Saboru.
Prošle su gotovo dvije godine otkako je Sabor usvojio bitam nam Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama. Tada nam je taj zakon predstavljen kao veliki iskorak u zaštiti hrvatske obale od uzurpacije i devastacije. No, saborska zastupnica Centra, Marijana Puljak, smatra da danas, sredinom 2025., možemo zaključiti samo jedno: taj zakon je i dalje mrtvo slovo na papiru.
Evo što je Marijana Puljak rekla kolegama zastupnicima i hrvatskoj javnosti:
"Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture do danas nije donijelo ključne pravilnike i uredbe koji su nužni da bi zakon zaživio u praksi. Zbog toga jedinice lokalne samouprave – upravo sada, u srcu turističke sezone – ne mogu legalno popraviti ni najosnovniju infrastrukturu na pomorskom dobru.
Zakon je, podsjećam, ukinuo bitnu mogućnost primjene Pravilnika o jednostavnim građevinama na pomorskom dobru. Drugim riječima: više ne možete legalno popraviti ni stepenicu ni zidić na plaži bez građevinske dozvole. Za sve je sada potrebna puna procedura: projekt, suglasnosti, e-konferencija, žalbeni rokovi – sve to da bi se zakrpala rupa na rivi ili sanirao mul uništen nevremenom. I dok je još u studenom 2023. državni tajnik Bilaver najavljivao kako „ovog tjedna“ stiže pravilnik o upravljanju i građenju na pomorskom dobru – danas, u lipnju 2025., tog pravilnika još uvijek nema. Situacija je apsurdna. Zakon koji je trebao štititi obalu danas sprječava njezino održavanje.
I ne samo to. Kada se, primjerice, u Splitu pojavila situacija u kojoj je HDZ-ov kadar Vice Mihanović naložio raskopavanje obale pod krinkom legalnih radova, Državni inspektorat se pravio da zakon o pomorskom dobru ne postoji. Pozivali su se na pravilnik koji više ne vrijedi, i tako praktički dali zeleno svjetlo za očito kršenje zakona. Dakle, zakon vrijedi za neke – a za HDZ-ove kadrove ne vrijedi. To nije pravna država. To je selektivna primjena prava.
Tko na kraju onda ispašta? Građani. Gradovi i općine koje žele održavati svoje plaže. Turisti. A najviše – vjerodostojnost države. Zato danas ponovno pozivam Ministarstvo da hitno donese sve potrebne podzakonske akte. Nema više opravdanja, nema više „uskoro“. Prošle su dvije godine. Dvije godine neodgovornosti.
Također, jasno tražim da se zakon provodi jednako prema svima – bez selektivnih inspekcija, bez političke zaštite. Pomorsko dobro pripada svima. Ako se zakoni ne primjenjuju jednako – onda to nije pravda, to je politička moć u funkciji interesa. Vrijeme je da prestanemo s kulisama. Zaštita obale mora biti stvarna, a ne deklarativna. A ova Vlada – pokazuje to već dvije godine – očito nije sposobna ni donijeti pravilnik, a kamoli zaštititi pomorsko dobro."
J.T.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev