Svako naše malo misto u duši je uvik čisto, ali često i prazno, pogotovo tijekom zime. Unije su jedan predivan, ali vrlo izoliran i sve samotniji otok, na kojem je ipak bljesnuo život.
U mjestu koje ima gotovo 300 kuća zimi boravi tek nešto više od trideset stanovnika. Škola odavno ne radi, a mlađima se danas smatraju oni koji su već dobrano zakoračili u šezdesete.
Stanje se može dijelom zahvaliti i prometnoj (ne)povezanosti, posebno izvan ljetne sezone.
Primjerice, ako vam zatreba medicinska pomoć, možete se samo nadati da nije riječ o nečemu ozbiljnom. Naime, budući da Unije administrativno pripadaju Malom Lošinju, po vas najprije mora doći brod koji vas vodi na drugi otok, tj. u Mali Lošinj, odakle se kombijem ide na slijedeći otok i to Cres, potom opet trajektom na još jedan otok i to Krk, pa onda preko Krčkog mosta napokon na kopno i dalje prema Rijeci. Sretnima se možete smatrati ako sve to završi u manje od sedam sati putovanja. I to, naravno, pod uvjetom da vremenske prilike uopće dopuštaju plovidbu, jer Unije znaju biti danima odsječene od ostatka svijeta, piše Otvoreno more.
Ipak, Unijani se ne daju! Čak se pripremaju i neke nove investicije, nove konobe koje bi trebale osvježiti ponudu otoka, a svježini otoka bez sumnje pridonosi i tradicionalan kup Sv.Andije u lignjolovu. Ove se godine održao 18. put!
Kup je zadržao je međunarodni karakter, jer su sudjelovali ribolovci iz Slovenije i Italije. Nije bilo ni diskriminacije po spolu ili dob, pa su se žene, muškarci i djeca natjecali zajedno.
Prema pravilima, sudjeluju ekipe od dva ribolovca, a boduju se sve ulovljene lignje po završetku petosatnog ribolova. Svaka lignja donosi određeni broj bodova, kojima se zatim dodaje ukupna težina ulova, a zbroj određuje konačni poredak.
Ulovljeno je 138 lignji, ukupne težine gotovo 30 kilograma. Ovoga su puta domaćini zauzeli sva tri prva mjesta. Naime, nakon vaganja, glavni sudac Svetozar Vukelić i Predsjednik su proglasili pobjednicima 18. Kupa Sv. Andrije oca i sina Roka i Petra Boscu, koji su ulovili impresivnih 46 lignji ukupne težine 5.545 grama. Drugo su mjesto zauzeli supružnici Milena i Jani Deroja s 21 lignjom teškom 2.405 grama, dok su treći bili Tea Brkljača i Slobodan Vavan s 15 lignji ukupne težine 1,7 kilograma. Nagradu za najveću lignju, tešku 350 grama, osvojio je Jani Deroja, a posebna nagrada pripala je Marku Koščaku, koji je u ovom lignjolovu sa svojih šest godina bio najmlađi natjecatelj.
Lignjolov je bio povod za feštu, tj onaj zimski bljesak na inače vrlo samotnom otoku. Okupili su se svi stanovnici i gosti otoka. Za početak slavlja i zagrijavanje ribolovaca na rivi je pripremljen veliki kazan u kojem se krčkao gulaš od 40 kilograma jelena lopatara, a nakon vaganja i sve su lignje završile na gradelama, prenosi Otvoreno more.
Feštalo se do dugo u noć....




Foto: Facebook (Žarko Mrkobrada)
J.T.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev