2 min. čitanja

IZUZETAN RONILAČKI POTENCIJAL Hrvatska ima preko 160 potopljenih brodova

IZUZETAN RONILAČKI POTENCIJAL Hrvatska ima preko 160 potopljenih brodova
Foto: Ivana Nobilo

SAVUDRIJA – Zemlja je vodeni planet, no samo 2% podmorja je istraženo. Čak smo i svemir više istražili. Jedan od načina istraživanja podmorja je ronjenje, a Zlatka Horvat, instruktorica ronjenja, ističe kako je bitno da se uvijek ide najmanje u dvoje. Od opreme su potrebni ronilački “jacket”, boca sa zrakom i manometar koji pokazuje koliko zraka ima u boci.

Posljednjih sedam godina Nemo team, u svojoj morskoj ljetnoj bazi u Savudriji, uči domaće i strane turiste ronjenju. No, uz to oni sudjeluju u preventivnim edukacijama, ekološkim akcijama čišćenja, obuci vatrogasaca iz cijele Hrvatske, ali i spašavanju života u moru, rijekama, jezerima i špiljama, piše HRT.

– Bili smo prisutni u poplavi mjesec dana, tom prilikom spašavali smo životinje, bili smo i u nekoliko pretraga po rijekama – nažalost ima sve više takvih incidenata. Inače, to su specifična ronjenja u smanjenoj vidljivosti i brza i velika strujanja – kaže Rene Cipovec, instruktor ronjenja, predsjednik ronilačkog kluba Nemo-Adria i službeni ronilac Grada Zagreba s 30-godišnjim iskustvom.

Razvoj tehnologije učinio je čudo i za podvodna pomagala, te tako postoji i podvodni skuter s kojim se ronioci brže kreću ispod površine mora.

Foto: UPA Rostrum

– Kad smo u potrazi za utopljenicima, s dva skutera i dva ronioca možemo proći veliku površinu. Uvelike nam pomaže i kad smo u špiljama, odnosno nekim speleo objektima, kaže Rene.

U svemu im pomažu i zračni i podvodni dronovi, a za sve to potrebna je konstanta edukacija.

– Zato imamo svoje morske baze gdje konstantno uvježbavamo novi kadar, kaže Rene i dodaje kako ga veseli što je sve više mladih koji žele naučiti te stvari.

– To je budućnost, kaže.

A budućnost, koja je već pokucala na njihova vrata, je i VR tehnologija – virtualna stvarnost. Jedini u svijetu rade VR tehnologiju na 30 metara dubine, te je tako moguće uroniti u njihov svijet i vidjeti sve detalje koje snime na, primjerice, nekom potopljenom brodu. To bi mogao biti i dodatni motiv dolaska stranih turista – naime, Hrvatska ima preko 160 potopljenih brodova, a Rene tvrdi kako ima više od 2 milijuna urona godišnje, piše HRT.

D.G.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.