Iransko Vrhovno vijeće za nacionalnu sigurnost mora donijeti konačnu odluku o tome hoće li zatvoriti Hormuški tjesnac, objavila je iranska Press TV u nedjelju, nakon što je parlament navodno odobrio tu mjeru.
Odluka o zatvaranju tjesnaca, kroz koji teče oko 20 posto globalne potražnje za naftom i plinom, još nije konačna. No, zastupnik i zapovjednik Revolucionarne garde Esmail Kosari rekao je u nedjelju Klubu mladih novinara da je to na dnevnom redu i da će se "učiniti kad god to bude potrebno".
Britanska pomorska agencija UKMTO (UK Maritime Trade Operations) objavila je da trenutačno procjenjuje prijetnju za američka trgovačka plovila u Crvenom moru i Adenskom zaljevu, u blizini Irana, kao visoku.
BREAKING: Iranian parliament has just voted to close the Strait of Hormuz.
— Brian Krassenstein (@krassenstein) June 22, 2025
- 20% of global oil passes through the Strait
HERE’s what to expect if successful:
- Oil Prices could spike by 30–50%+ almost immediately
- Global Inflation likely Rises
- U.S. Gas Prices likely… pic.twitter.com/WC4dmeagRE
Hormuški tjesnac, uski morski prolaz na izlazu iz Perzijskog zaljeva, ključna je točka svjetske trgovine naftom. Kroz njega svakodnevno prolazi oko četvrtina ukupne svjetske trgovine naftom, što ga čini jednim od najvažnijih trgovačkih pravaca na planetu.
Tjesnac se nalazi unutar teritorijalnih voda Irana i Omana, a na najužem dijelu širok je svega 33 kilometra. Kroz njega brodovi izlaze iz Perzijskog zaljeva prema Omanskom zaljevu i dalje prema svjetskim tržištima. Otkako je prije tjedan eskalirao sukob Izraela i Irana, visoki iranski dužnosnici su u više navrata zaprijetili da će zatvoriti Hormuški tjesnac.
Analitičari Goldman Sachsa upozoravaju da bi zatvaranje Hormuškog tjesnaca moglo pogurati cijene nafte iznad 100 dolara po barelu. Prema Međunarodnom monetarnom fondu, svako povećanje cijene nafte za 10% podiže inflaciju u razvijenim zemljama za oko 0.4 postotna boda.
Iako je prijetnja zatvaranjem ozbiljna, mnogi analitičari ističu da bi to bio krajnje radikalan potez. Iran bi time riskirao sukob ne samo sa zapadnim državama, nego i s ključnim gospodarskim partnerima poput Kine, te susjednim izvoznicima nafte - Katarom i Ujedinjenim Arapskim Emiratima – koji također ovise o slobodnom prolazu kroz taj tjesnac.
Hormuški tjesnac jedno je od najosjetljivijih geopolitičkih mjesta u svijetu - svaki poremećaj u njegovom prometu može imati trenutačan i ozbiljan učinak na globalnu ekonomiju.
PROČITAJTE JOŠ:
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev