Mužjak je u akvatoriju Ibize, naime, izgubio dva uda u jednom solidno neugodnom susretu s predatorom.
Ovdje stvari postaju zanimljive! Naime, vrh jednog kraka je izrastao normalno - jedan je izgubljen, drugi je izrastao . Drugim riječima, ništa čudno!
No, drugi je narastao onako kako nitko nije očekivao - račvao se na dva tijela, pa je hobotnica dobila dva vrška kraka, umjesto jednog.
S vremenom su razdvojeni krakovi preuzeli nove funkcije. Zanimljivo je kako udovi mogu reagirati na različite podražaje čak i nakon ponovnog rasta, piše IFL Science.
Od prosinca 2021. do svibnja 2022. godine tim znanstvenika izveo je niz zarona u podmorju Ibize u Španjolskoj. Tijekom promatranja hobotnice bilježili su različita ponašanja, a među ostalim i kako ona koristi krakove. Istraživači su ponašanje hobotnice podijelili u skupine ‘sigurno‘, gdje su udovi bili u blizini tijela i ‘rizično‘, kada su ispružene i postoji većaopasnost od interakcije s predatorima.
Tim je numerirao svaki krak, nazvavši razdvojenu krak R1a i R1b, te otkrio da su udovi s najvećom upotrebom bili L1 i R1a. Tijekom kretanja poput puzanja, hobotnica je češće koristila krakove iza glave, uključujući L4 i R4.
Za traženje hrane i istraživanja, R1a i R1b su bili manje korišteni, no, R1b je bio vjerojatnije korišten od R1a. Tim je također otkrio da su teže ozlijeđeni krakovi rjeđe korišteni u ‘rizičnim‘ ponašanjima.
Zaključili su kako hobotnica možda ima neku vrstu pamćenja koja je vezana za bol. To pamćenje može se čak povezati s mjestima i uočeno je kako hobotnice izbjegavaju određena mjesta na kojima su doživjela nešto ružno i bolno.
J.T.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev