2 min. čitanja

Gradonačelnik Trogira o osnovnim školama: "Predstavljaju sigurnosni rizik godina, bilo je dosta, preuzimamo ih mi!"

Gradonačelnik Trogira o osnovnim školama: "Predstavljaju sigurnosni rizik godina, bilo je dosta, preuzimamo ih mi!"
Foto: Facebook (Ante Bilić)

- Naše osnovne škole godinama su u lošem stanju, a danas do te mjere da su sigurnosni rizik i za djecu i za djelatnike. Krov prokišnjava, grijanje ne radi, wc ne funkcionira, instalacije su u raspadu - rekao je trogirski gradonačelnik Ante Bilić.

Kaže kako godinama upozoravaju i oni i ravnatelji, organiziraju sastanke, daju inicijativu, slušaju prazna obećanja, ali nema nikakve naznake da će trogirska djeca uskoro učiti u normalnim uvjetima.

- Nije pitanje ove ili one stranke, pitanje je nerada i nebrige prema trogirskoj djeci, nebitno je li dolazi iz neznanja ili ignoriranja. Mi vodimo brigu o vrtićima, pa usporedite uloženo u taj dio u odnosu na ulaganja u škole u Trogiru. Tko bi bio sretniji od mene da Županija i njen pročelnik za Trogirane obavljaju posao za koji ih svi skupa plaćamo. No Županija, po svemu sudeći, niti planira graditi novu školu, niti se brine za postojeće. Zato na smo na današnjem gradskom vijeću usvojili odluku o preuzimanju upravljačkih prava nad osnovnim školama - rekao je Bilić.

Foto: Facebook (Ante Bilić)

Kronologija događanja

Bilić navodi kako je ovo krajnji potez jer drugačije " nije išlo" te navodi kronologiju događaja koju citiramo:

" 2021. nudili smo Županiji da 𝐳𝐚𝐣𝐞𝐝𝐧𝐨 𝐢𝐝𝐞𝐦𝐨 𝐮 𝐨𝐛𝐧𝐨𝐯𝐮 𝐬̌𝐤𝐨𝐥𝐞 𝐢 𝐝𝐯𝐨𝐫𝐚𝐧𝐞 te da pri tom Grad preuzme vođenje projekta, ali su nas odbili. Par godina kasnije obnova dvorane je u tijeku, a škola u još gorem stanju.

- 13. veljače 2024. SDŽ je tražila Grad da potvrdi spremnost da osigura zemljište za izgradnju nove škole.- 15. veljače 2024. smo im odgovorili potvrdno te izrazili apsolutnu pomoć u podršku u svim koracima potrebnim za podizanje standarda obrazovanja i stvaranje uvjeta za moderno obrazovanje naše djece.

- 4. ožujka 2025. 𝐭𝐫𝐚𝐳̌𝐢𝐥𝐢 𝐬𝐦𝐨 𝐩𝐨𝐧𝐨𝐯𝐧𝐢 𝐩𝐨𝐬𝐭𝐮𝐩𝐚𝐤 𝐨𝐝𝐫𝐞đ𝐢𝐯𝐚𝐧𝐣𝐚 𝐠𝐫𝐚𝐧𝐢𝐜𝐞 𝐩𝐨𝐦𝐨𝐫𝐬𝐤𝐨𝐠 𝐝𝐨𝐛𝐫𝐚 i izuzimanje dijela zemljišta za potrebe škole, te zamolili da se ispita mogućnost dobivanja građevinske dozvole. Istaknuli smo i jedinstvenu priliku da se projekt financira iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, kako bismo zajedno mogli brže i kvalitetnije realizirati projekt.

- 10. ožujka 2025. poslali smo im prijedlog da, ako zbog velikog opterećenja ili nedostatka kapaciteta nisu u mogućnosti provoditi projekt, da smo 𝐬𝐩𝐫𝐞𝐦𝐧𝐢 𝐩𝐫𝐞𝐮𝐳𝐞𝐭𝐢 𝐨𝐬𝐧𝐢𝐯𝐚𝐜̌𝐤𝐚 𝐩𝐫𝐚𝐯𝐚 i sami riješiti problem. Ponudili smo i da 𝐆𝐫𝐚𝐝 𝐩𝐫𝐞𝐮𝐳𝐦𝐞 𝐭𝐫𝐨𝐬̌𝐚𝐤 𝐤𝐮𝐩𝐧𝐣𝐞 𝐳𝐞𝐦𝐥𝐣𝐢𝐬̌𝐭𝐚 𝐳𝐚 𝐧𝐨𝐯𝐮 𝐬̌𝐤𝐨𝐥𝐮 kako bi je Županija mogla izgraditi. Odgovor nismo dobili.

- 14. svibnja 2025. Ministarstvo mora šalje Županiji mišljenje da se na čestici pored novog mosta može graditi nova škola. Mi smo odmah pokrenuli izmjene Prostornog plana. Do danas 𝐙̌𝐮𝐩𝐚𝐧𝐢𝐣𝐚 𝐧𝐞𝐦𝐚 𝐣𝐞𝐝𝐚𝐧 𝐣𝐞𝐝𝐢𝐧𝐢 𝐩𝐚𝐩𝐢𝐫 𝐳𝐚 𝐭𝐚𝐣 𝐩𝐫𝐨𝐣𝐞𝐤𝐭", navodi gradonačelnik Bilić i dodaje kako bi rado novce Trogirana i dalje usmjeravao na stvari koje su zakonska obaveza grada, no djeca bi valjda trebala biti na prvom mjestu.

J.T.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2026 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.