3 min. čitanja

Generali preuzimaju zadarsku Gaženicu: Nakon odlaska Kineza, Delta Logistic International jedina u utrci za koncesiju

Generali preuzimaju zadarsku Gaženicu: Nakon odlaska Kineza, Delta Logistic International jedina u utrci za koncesiju
Foto: LUZ / Morski HR / Arhiv / Ilustracija

ZADAR - Nakon što su kineski investitori napustili projekt, sudbina teretne luke Gaženica dobila je neočekivan obrat. Na javni natječaj za 30-godišnju koncesiju stigla je samo jedna ponuda, i to ona tvrtke Delta Logistic International, piše 057info.

Iza ove tvrtke stoji poznati "generalski trojac": umirovljeni generali Ivan Čermak i Ante Gotovina te bivši ministar obrane Ante Kotromanović. Prema podacima SEEbiz-a, ponuda obuhvaća lučke djelatnosti, izgradnju i rekonstrukciju objekata na području teretne luke.

Ključni detalji ponude:

  • Vrijednost investicije: Natječaj je procijenjen na 50,5 milijuna eura.
  • Koncesijsko razdoblje: 30 godina.
  • Vlasnička struktura: Tvrtku je osnovao Ivan Čermak, dok su mu se u upravljačkim i partnerskim ulogama pridružili Gotovina i Kotromanović.

Ovaj razvoj događaja uslijedio je nakon raskida ugovora s prethodnim koncesionarom, tvrtkom Luka Zadar d.d., koja je bila pod kineskim vlasništvom.

Dok lokalni mediji poput 057info ističu da je ponuda generalske tvrtke nešto niža od prvotne procjene vrijednosti koncesije, Zadarski list naglašava obećanja o velikim ulaganjima i otvaranju novih radnih mjesta.

S obzirom na to da je Delta Logistic International jedini ponuditelj, očekuje se da će Lučka uprava Zadar u narednim danima potvrditi odluku o odabiru, čime bi "generalski biznis" službeno postao ključni igrač u zadarskoj strateškoj infrastrukturi.

D.G.

PROČITAJTE JOŠ:

BIBINJE NA NOGAMA Skladišta su se rentala i na Njuškalu - Zašto je Ministarstvo odbilo primjedbu Tomislava Bralića na Čermakove spremnike dizela?
Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije donijelo je u siječnju 2026. godine konačno rješenje kojim se utvrđuje da za projekt rekonstrukcije i prenamjene spremnika za dizelsko gorivo u poslovnoj zoni Gaženica, investitora generala Ivana Čermaka (odnosno njegove tvrtke Delta Terminali), nije potrebno provesti postupak procjene utjecaja na okoliš. Ministarstvo
Bibinjci nastavljaju ofenzivu za obranu mjesta, a načelnik Sekula nam kaže: “Ne želimo mega kontejnerski terminal”
Još se ni izbliza nisu smirile strasti vezano za ”Čemakova” skladišta goriva, niti se od temperamentnih Bibinjaca to i očekuje, kad evo i još jednog projekta koji ovdje ne žele prihvatiti - mega kontejnerski terminal. Na društvenim mrežama posvećenim ovom malom,ali poznatom mjestu pored Zadra jasno se iznosi stav
“Bibinjci i Arbanasi ustali protiv Čermakovih skladišta goriva, pobunio se i Tomislav Bralić, novi načelnik se opravdava: “Nije do mene...”
U Bibinjama je održana vrlo burna javna rasprava prenamjeni postojećeg lučkog terminala u zoni Gaženica. Radi se podsjetimo o proširenju namjene skladišnog prostora tvrtke umirovljenog generala Ivana Čermaka Delta Terminali d.o.o. u luci Gaženica kod Bibinja. Uz biljna i palmino ulje tamo se omogućuje skladištenje dizel goriva, a
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2026 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.