Ovogodišnja Fiumanka, osim jedrenja i mora, donosi snažan fokus na održivost i zelenu tranziciju kroz poseban panel Sail4Sustainability.
Ovaj panel okuplja predstavnike lokalne samouprave, diplomacije, lučkih vlasti i gospodarskih subjekata. Panel je dio šire inicijative kojom Fiumanka postaje platforma ne samo sportskog, već i društveno relevantnog dijaloga o zelenim politikama, održivoj mobilnosti i ulozi pomorskih zajednica u klimatskim ciljevima.
Panelisti su složni da Rijeka Gateway ima upravo ključnu ulogu u razvoju Rijeke kao moderne, održive luke i grada. Riječ je o strateškom infrastrukturnom projektu koji značajno mijenja lice riječke luke, ali i njenu dugoročnu održivost ekološku,
gospodarsku i društvenu.
Projekt bi trebao pozicionirati Rijeku kao jednu od najvažnijih luka u ovom dijelu Europe, uz povijesnu vrijednost investicije za riječku luku od 380 milijuna eura. Rijeka Gateway će otvoriti više od 300 direktnih radnih mjesta, a indirektno bi mogla podržati 1100 novih radnih mjesta, s obzirom da je fokus na lokalnim dobavljačima.
Foto: Press
Šestu godinu zaredom, dan uoči Fiumanke, održana je jedna sasvim posebna regata, ona čija su jedra papirnata, a izradile su ih marljive ručice malih brodograditelja iz riječkih škola i vrtića.
Svoje su izvrsne radove ponosno predstavili mališani iz Dječjeg vrtića Morčić (skupina Orsetti), Dječjeg vrtića More, te učenici 1.a i 1.b razreda Osnovne škole Nikola Tesla. Cijeli događaj započeo je pjesmom "Rijeka", u izvedbi "Malih Riječna", himnom Papirnate Fiumanke koja se orila Gatom Karoline Riječke. Njima su se u pjesmi pridružile solistice Kreativno-edukativnog centra Glazbeni vrtuljak: Ena Krstulja, Petra Robotić, Katija Babić, Luana Špelić i Lana Žeželić. Program su dodatno obogatile Prve riječke mažoretkinje i izvođači iz Centra za odgoj i obrazovanje Rijeka.
J.T.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev