Ekolozi desetljećima proučavaju oko 250 dobrih dupina (Tursiops truncatus) koji žive u zaljevu Cardigan na zapadu Walesa.
Sada znanstvenici prvi put koriste DNK iz izmeta kako bi stvorili potpuniju sliku njihova života. Tako mogu utvrditi spol svake jedinke i kako su povezane s drugim delfinima, prenosi Sky News.
Ključno je kažu i to što uzorci otkrivaju čime se delfini hrane.
- Ako ih želimo očuvati, moramo znati zašto su ovdje, a velik dio te priče je ono što jedu. Mijenja li im se prehrana tijekom godine? Jesu li im određene vrste riba važnije u proljeće i ljeti, a druge u jesen i zimi? Jesu li neke vrste riba posebno važne za mlađe jedinke? To zasad ne znamo i zato te informacije moramo prikupiti - rekla je dr. Sarah Perry, voditeljica programa očuvanja mora pri organizaciji Wildlife Trust of South and West Wales.
Hvatanje izmeta dupina zahtijeva dosta sreće. Povremeno ispuste izmet dok plivaju, ali on brzo tone, pa brod s istraživačima mora biti dovoljno blizu da ga pokupe mrežom s vrlo sitnim rupicama. Uzorci se potom šalju u laboratorij Sveučilišta Aberystwyth, gdje se iz njih izdvaja DNK za daljnju analizu.
Dobiveni rezultati otkrivaju da se dupini moraju prilagođavati promjenama u vrstama riba koje su im dostupne kako se more zagrijava.
- Otkrivamo da se u prehrani pojavljuju velike količine srdela, papalina i inćuna - rekao je dr. Niall McKeown, morski biolog sa Sveučilišta. Dr. McKeown kaže kako je ovo otkiće zanimljivo jer su upravo ove vrste sve brojnije u vodama Walesa što pripisuje klimatskim promjenama.
Svejedno, čini se da broj dupina u zaljevu Cardigan zapravo opada, a znanstvenici nisu sigurni je li riječ o prirodnom ciklusu ili reakciji na druge čimbenike poput pretjeranog ribolova ili bučnih brodova koji utječu na komunikaciju dupina.
J.T.
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev