Inicijativa Ujedinjeni protiv fašizma danas, na Dan antifašističke borbe, poručuje: Partizanke i partizani, hvala! Natpise sa zahvalom istaknula je diljem Hrvatske - od Zagreba, preko Istre do Korčule, prenosi Južni.hr.
Njihovo priopćenje prenosimo u nastavku:
U vremenu kada se antifašističko nasljeđe nastoji umanjiti, prešutjeti ili izvrgnuti ruglu, a partizane izjednačiti s fašistima, odbijamo zaboraviti ljude koji su se organizirali i pružili otpor fašizmu. Odbijamo zaboraviti da sloboda nije došla sama od sebe i da je izborena hrabrošću, solidarnošću i žrtvom stotina tisuća ljudi.
Zahvaljujemo onima koji su u vrijeme terora, progona i nasilja bili spremni umrijeti za slobodu i život. Zahvaljujemo radnicama i radnicima, seljankama i seljacima, studenticama i studentima - hrabrim ljudima zbog kojih smo danas slobodne i slobodni. Ljudima koji su znali da postoje trenuci kada šutnja znači pristanak.
Njihova borba bila je borba protiv okupacije, ali i protiv ideologije koja je ljude dijelila na vrijedne i manje vrijedne, poželjne i nepoželjne, one koji zaslužuju živjeti i one koje treba progoniti, zatvarati i ubijati. Bila je to borba protiv režima izgrađenih na mržnji, rasizmu i nasilju, ali i borba za društvo utemeljeno na jednakosti, solidarnosti i zajedničkom dobru.
Danas, više od osam desetljeća kasnije, fašizam se vraća, ali ne nužno u istom obliku. Sve ga češće i jasnije prepoznajemo u otvorenom povijesnom revizionizmu, relativizaciji zločina, normalizaciji govora mržnje i pokušajima da se čitave skupine ljudi prikaže kao prijetnju. Prepoznajemo ga u nasilju i zastrašivanju, u Saboru, u masovnim medijima i na ulicama.
Prepoznajemo ga kada se ustaški pozdrav pokušava prikazati prihvatljivim. Kada se antifašistička borba prikazuje kao nešto čega bi se trebalo sramiti. Kada se migrante, Srbe, LGBTIQ osobe i druge manjine koristi kao mete za političko skupljanje bodova. Kada se negira genocid u Palestini. Kada se normalizira nasilje i militarizam. Kada se ljude potiče da traže krivce među onima koji imaju manje moći, umjesto među onima koji moć koncentriraju i od nje profitiraju.
Zato antifašizam nije samo uspomena na prošlost. On je podsjetnik da se društva mogu organizirati i mijenjati odozdo. Da se nepravdi može pružiti otpor. Da solidarnost nije floskula, nego stvarna snaga. Da jednakost nije prijetnja nego preduvjet slobode.
Ovom akcijom ne odajemo počast samo onima koji su se u prošlosti usudili suprotstaviti fašizmu kada je to bilo najopasnije. Odajemo počast i svima koji danas, u drugačijim okolnostima, nastavljaju borbu protiv mržnje, isključivanja, eksploatacije i nejednakosti.
Iz različitih mjesta šaljemo jednostavnu poruku: ne zaboravljamo i ne pristajemo na revizionizam. Ne pristajemo na normalizaciju mržnje. Ne odričemo se nasljeđa onih koji su pokazali da je otpor moguć čak i kad je svim silama onemogućen.
Partizanke i partizani, hvala vam!
© 2026 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev