3 min. čitanja

ĆAKULE UGODNE NARODA GURMANSKOG Pidoče u društvu

ĆAKULE UGODNE NARODA GURMANSKOG Pidoče u društvu
Foto: Željko Krnčević

Ajmo jednu brzinsku, kasno je. Pidoče u društvu. Ujedinjenje povijesno zemljopisno. A svaka svoju priču priča, koje ćemo ostaviti, a sada čujte i počujte. Pidoče.

Opet pidoče. Iskon koji je othranio Šibenik. Na izlazu iz Prukljana a pod špiljom Tradanj. Naprosto bogatstvo priča. Prukljan ih je pun, kao i arheoloških i kulturno povijesnih spomenika. U Bilicama Dedića Punta, Stipanac kod Prukljana, sveta Kata – zidovi, mirine, razdoblja, povijest… Srušena crkva sv. Stjepana. Ostaci luksuzne antičke vile na rtu Peluča; imala je i svoj akveduktić koji je vodu dovodio iz Sonkovića… pa se vratimo na Dedića Puntu na kojoj je uz starokršćansku crkvu i ogromna antička vila.

Ovdje o Skradinu nećemo, on je posebna priča. A priču o Gavanu znamo svi. Lijepa je, epska, romantična. Uvijek je budila neizmjernu dječju maštu. No, naša obala Jadrana tone milimetar godišnje. U 2000 godina dva metra. Znači, Gavan ostaje u mašti, a izgleda da je jedan antički gazda mogućeg imena Proculus bio stvaran. I po njemu Prukljan dobio ime. Tako me učio jedan od jačih antičara, moj profesor Mate Suić.

Foto: Željko Krnčević

Ostavimo Gavana i Prokulusa, pa se uputimo dalje. Prukljan je pun delicija pa ćemo i njih jedan dan u gurmanluk. A samo mrvu niže je špilja Tradanj. Korištena još u starijem neolitiku, tamo negdje 6 – 5 tisuća godina prije Krista. A pod njom PIDOČE. Korištene još u ta prastara doba, o čemu nam svjedoče nalazi. Nisu je zasigurno začinjali s puno „bergamiza“ niti je pekli „na lati“ jerbo je nisu imali. Ali su je ako nikako, jeli frišku, izvađenu iz mora, ili bačenu malo na vatricu. I zamislite koju mi tradiciju imamo.

OSAM TISUĆA GODINA jedemo PIDOČU… Stvarno strašna priča. Valja je svakako iskoristiti. Za to uzgajivače imamo. Prošli put Franine, a danas u Ćorana. Izvrsne, predobre, mirisne i slasne, friške.

Danas sam napravija ono normalno na buzaru, al’ mi došlo da bi moga povezat priču, ali onda kasnije svaku ispričat za sebe. Pa sam tako s pidočama put pod propelu, pa na Puntu Planke, u Sevid. Pod zaštitu Svetog Ivana Trogirskoga i Svetoga Vida. Motar, biljku grčkih bogova o kojoj smo već čitali. Onda pitanje di ću sad. Krenuo na Poštak po medvjeđi luk, kad nema moga Preodačkog.

A koga ljubi medvjeđi luk? Pa pancetu. A panceta domaća, prava, mirisna i podatna, prava proljetna. Dok likar ne kaže dosta. Panceta iz Obljaja. Moje nove domovine ali čije gene osjećam negdje u sebi. Gore pod zaštitu Svetog Ilije, ali i moguću Svetog Jeronima, za koga neki kažu da je baš odatle. Dakle, tako ujedinjeno krenuh kuhati. Pa sam napravio ručno pešt od medvjeđeg luka, motara, pancete i bilog luka. To sam se zeznija jer ga nisam triba stavljati.

Foto: Željko Krnčević

Pidoče sam skuva u malo maslinovog ulja, izvadija ih (krasne su) i složija s jedne strane pešt, a s druge pidoču s malo parmezana i par kapi ulja s malo samlivenog papra u zrnu. Mogu vam reći da je izvrsno, samo me taj luk zeznija i moraju se isti tople.

Sve dotaknute priče u nekom od idućih gurmanluka…

Više recepata možete pronaći na stranici Zemlja Gurmanija – Gurmanluk.

Željko Krnčević

PROČITAJTE JOŠ:

RECEPTI DUBROVAČKOG PRIMORJA Zapečene mušule (dagnje)
ŽELINA KUŽINA Gratinirane dagnje
Jednostavni domaći recepti: Dagnje s gradela
RATKOVE DAGNJE NA BUZARU: Recepti sudionika Food Revolution day-a, Masterchef pokreta Jamie Olivera
Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.