SPLIT/KORČULA - Pomorska škola u Splitu uputila je apel premijeru Andreju Plenkoviću zbog obustave upisa u ribarsko-nautički smjer, jedini takav srednjoškolski program u državi, upozorivši da bi ta odluka mogla trajno ugroziti obrazovanje budućih ribara i očuvanje ribarske tradicije kojom se diči Hrvatska.
- Nažalost, došla sam do točke da moram javno apelirati. Iza nas je ribarska brodica iz 1914., građena u brodogradilištu na Korčuli, koja je služila za praksu učenika. Propada, kao i smjer koji ju je koristio - kazala je za Hinu Marijana De Marchi, profesorica ribarsko-nautičke skupine predmeta, ispred oronule brodice na splitskoj Zenti.
- Ta gajeta simbol je hrvatske maritimne baštine i potencijalno je kulturno dobro. No, ako nema učenika, nema ni potrebe za njom - dodala je. Naglašava kako je smjer, unatoč iznimnim rezultatima i popunjenim upisnim kvotama, paraliziran zbog sustavnih prepreka: nepostojanja standarda zanimanja, standarda kvalifikacije i modularnog kurikuluma, prenosi Index.
- Naši učenici su jedini školovani ribari u Hrvatskoj. Oni znaju loviti, uzgajati, prerađivati i plasirati ribu na tržište. Jedinstvena znanja koja stječu ne može nadomjestiti nijedan drugi smjer. Europa nas je prepoznala, nositelji smo certifikata Ultramarine Blue School, najveće kategorije europske Mreže plavih škola, prvi u Republici Hrvatskoj - napomenula je.
Europska komisija podržala je De Marchi u njezinim naporima za očuvanjem ribarsko-nautičkog smjera, istaknuvši u odgovoru od 15. svibnja da je riječ o jedinstvenom programu koji "pruža znanje, stručnost i kompetencije potrebne za rad u sektorima ribarstva, akvakulture i prerade".
"Plave vještine ključne su za pomorske sektore EU-a, ali i za suočavanje s klimatskim promjenama, sigurnost hrane i očuvanje biološke raznolikosti", stoji u dopisu iz ureda Europske komisije.
U pozadini borbe za opstanak smjera stoje i konkretne životne priče. Niki Krstičević, bivši učenik, danas student Nautike i budući student Sveučilišnog odjela za studije mora, potvrđuje vrijednost stečenog znanja.
- Učili smo tehnike ribolova, tehnike uzgoja i prerade ribe, biologiju i kemiju mora, nautiku, strojarstvo... Uz praktične vještine istraživali smo i tržište ribljih proizvoda i otkrili velike razlike u cijenama konzervi gotovo identičnog sastava, ali različitih omota istog proizvođača. Među ostalim, i takve analize su nas učile kritičkom razmišljanju - ispričao je Krstičević.
Hina
© 2025 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev