Znanstvenici za klimu: "Zgroženi smo nasiljem policije i zaštitara prema prosvjednicima u Omišlju"

OMIŠALJ - Ekološka skupina koja se potpisuje kao "Znanstvenici za klimu", poslala je otvoreno pismo u kojem prosvjeduju, kako kažu, protiv "nasilja" koje su pretrpjeli od policije i zaštitara tijekom svog nedavnog prosvjeda u Omišlju, kad im je plan bio "blokirati terminal", pa je nekolicina prosvjednika neovlašteno ušla preko ograde.

Ovim putem izražavamo svoje gnušanje prema nasilju, koje su aktivistkinje i aktivisti Extinction Rebelliona  (XR) – Hrvatska pretrpjeli od strane policije, privatnih zaštitara i neidentificirane osobe, tijekom prosvjeda  protiv proširenja LNG terminala u Omišlju, održanom 26. kolovoza 2023. Radilo se o klimatskom  prosvjedu, koji je sadržavao mnoge elemente zajedničke mnogim drugim klimatskim prosvjedima,  potpuno uobičajenim u drugim zemljama Europske Unije, kao i ostatka svijeta. Mi, znanstvenice i  znanstvenici, duboko smo uvjereni da u demokratskom društvu svatko ima pravo na miran prosvjed, a  metode policijskog odvraćanja se moraju provoditi unutar zakonom propisanih okvira. Kao Znanstvenici  za klimu, uz jasnu osudu nasilja, izražavamo potpunu podršku ovom, kao i drugim klimatskim prosvjedima,  koje smatramo integralnim i neizostavnim dijelom društvenog dijaloga o sada već galopirajućoj klimatskoj  krizi.

Policija i zaštitari su pokazali svoje potpuno nerazumijevanje karaktera, poruke i ciljeva klimatskog  prosvjeda, a u svom su se nesnalaženju ponijeli na krajnje neprihvatljiv način, grubo narušavajući ljudsko  dostojanstvo aktivistkinja i aktivista. Također, više je nego upadljiva sličnost predmetnog događaja s vrlo recentnom demonstracijom policijskog nasilja protiv aktivista Extinction Rebelliona pri gušenju prosvjeda  u Nizozemskoj, kad su također primijenjeni vodeni topovi i kad je privedeno oko 2400 prosvjednika.  Nažalost, u zadnje vrijeme svjedočimo sve češćim primjerima upotrebe prekomjerne sile, koja prerasta i  u otvoreno policijsko nasilje, kako u svijetu i EU, tako i kod nas. Takvi primjeri indiciraju prerastanje takvog  ponašanja u svojevrsni novi standard policijskog postupanja, usmjeren ka gušenju određenih, očito  neugodnih tonova u demokratkom dijalogu, čemu se vrlo odlučno suprotstavljamo.

No, ovdje želimo naglasiti više razina nasilja, što se odigralo tijekom, ali i nakon konkretnog prosvjeda aktivistkinja i aktivista Extinction Rebelliona u Omišlju, a koje je rezultiralo fizičkim ozlijedama, kao i  psihičkim posljedicama kod nekolicine prosvjednika.

Najviša, apstraktna razina jest nasilje inherentno fosilnim gorivima, ono nasilje čije posljedice sve izrazitije  osjećamo diljem svijeta, pa i kod nas, osobito u zadnjih nekoliko godina. Patrijarhat, kolonijalizam i  kapitalizam, najtemeljniji uzroci klimatske krize, ovdje dolaze do izražaja utjelovljujući se u neposrednim,  nižerazinskim manifestacijama nasilja, kako prema okolišu, tako i prema ljudima, u konkretnom slučaju  prema aktivistkinjama i aktivistima. Najočitiji je aspekt počinjenog nasilja ono kojim je povrijeđen tjelesni  integritet prosvjednika. Upotrebu jakih vodenih topova, agresivno postupanje interventne policije,  zaštitara, kao i neidentificirane osobe, možemo smatrati samo demonstracijom prekomjerne sile  usmjerene na zastrašivanje prosvjednica i prosvjednika, a što je rezultiralo i fizičkim ozljedama. Zatim  svjedočimo i oduzimanju temeljnim načelima demokracije zajamčene slobode mirnog prosvjedovanja, tj.  u ovom slučaju mirnog izražavanja protivljenja proširenju kapaciteta LNG terminala. Prosvjed je brutalno  prekinut. Prema svjedočanstvima sudionika, dio prosvjednika je priveden u policijsku postaju grada Krka,  u neadekvatne prostorije ispod svake civilizacijske razine, pri čemu im je na više načina povrijeđeno

ljudsko dostojanstvo. To je još jedna demonstracija prekomjerne sile i prekoračenja ovlasti, koja u ovom  slučaju proizlazi iz sprege države s industrijom fosilnih goriva. Ovdje jasno ističemo da to smatramo  teškom povredom temeljnih ljudskih prava, kao i ljudskog dostojanstva prosvjednica i prosvjednika.  Četvrtu razinu nasilja bismo mogli okarakterizirati kao seksualno i rodno uvjetovano nasilje. Tijekom  privođenja su, naime, interventni policajci, protivno zakonom propisanim pravilima policijskog  postupanja, neke od aktivista i aktivistkinja iznosili s mjesta prosvjeda zadiranjem u najintimniji prostor,  naime hvatajući ih i udarajući u genitalije.

Na kraju, više je nego upadljiva slaba pokrivenost događaja u medijima. Iako je sam prosvjed popraćen u  nekolicini medijskih priloga, upada u oči njihova malobrojnost. No još je upadljivija kratkotrajnost same  vijesti, osobito u usporedbi s nekim drugim recentnim događajima. Smatramo to nedopustivim te ovim  putem događaje tijekom i nakon ovog prosvjeda želimo dovesti na dnevni red široke javne rasprave. U  svakoj svojoj pojavnosti, nasilje iziskuje najoštriju osudu javnosti, u čemu mediji imaju nezamjenjivu i  ključnu ulogu.

Ovim putem mi, znanstvenice i znanstvenici, osuđujemo nasilje počinjeno nad aktivistkinjama i aktivistima  Extinction Rebelliona tijekom i nakom prosvjeda na LNG terminalu u Omišlju, na svim razinama i u svim  njegovim pojavnostima.

Zahtijevamo detaljnu istragu događaja tijekom i nakon prosvjeda te da nadležne institucije detaljno  izvjeste javnost o rezultatima istrage, poučuje Nikola Biliškov iz skupine "Znanstvenici za klimu – Hrvatska".

PROČITAJTE JOŠ:

Klimatski aktivisti upali u LNG terminal Omišalj - Svi su privedeni
OMIŠALJ - Više od stotinu prosvjednika, klimatskih aktivista u subotu je bilo u prosvjednoj šetnji od središta Omišlja do ulaza na LNG terminal. Prosvjednici se protive proširenju terminala u vrijeme klimatske krize. 26 prosvjednika zaobišlo je ograde i policijske snage te ušlo u krug terminala, ja…