Zbog suše će poskupiti i voće i povrće

Katastrofalna suša posve sigurno će utjecati na daljnji skok cijena hrane, prije svega voća i povrća. Zbog rasta cijena energenata i rata u Ukrajini, proizvođačke cijene poljoprivrednih proizvoda u drugom tromjesečju ove godine, u usporedbi s istim razdobljem lani, bile su veće za 22 posto. Cijena žitarica skočila je čak 65 posto, a povrća za 30 posto. Kako će nezapamćena suša utjecati na cijene hrane, vidjet ćemo idućih tjedana i mjeseci.

Sunce i visoke temperature osušili su voće i povrće i prije berbe. Povrće na tvrdom i suhom tlu, a voćke na granama polako propadaju; poljoprivrednici zbrajaju troškove.

I dok strahujemo od poskupljenja voća i povrća, poljoprivrednici na požeškoj i zagrebačkoj tržnici, kažu, cijene neće podizati.

- Ne vrijedi nama ako dignemo tu cijenu pa ne možemo prodati, a troškovi su veliki i gnojivo je otišlo, sve. Iako imamo mi i svoje domaće, ali bez obzira - kaže gospođa Vlasta.

- Cijene su na razini prošlogodišnjih, to je tako, mislim da bi ekološka proizvodnja trebala bi ipak malo skuplja. Ali ne možemo postići cijenu, takvo je tržište - kaže gospođa Ljiljana.

Voće je u Hrvatskoj ove godine poskupjelo za gotovo 7 posto. Na obali ponegdje i znatno više.

- U Sisku i Osijeku se jabuka edered prodaje po 3-4 kune, a da bi u Rovinju bila recimo 25 kuna. Tako da to su zaista velike razlike. Ali, ta cijena ovog časa ne pokriva ni u kom slučaju troškove koje proizvođači jabuka imaju - ističe savjetnica u poljoprivredno-prehrambenoj industriji Zvjezdana Blažić.

Urod jabuke, primjerice, ove je godine smanjen za 12 posto u odnosu na prošlu. Troškovi rastu. Gnojivo je poskupjelo za 70 posto, kemijska zaštita za 35, a cijena radne snage viša je za 25 posto.

- Kada se pogleda rast cijena ulaznih troškova koje su proizvođači imali kod proizvodnje, a naročito sada kod ovog što će biti u berbi i sama obrada, transport, logistika koja slijedi da bi mi tu jabuku dobili u trgovačkom centru odnosno na placu ili bilo gdje. Tu je rast troškova i do 60 posto - naglašava Blažić.

Kupci itekako osjete više cijene. Strahuju od jeseni i njihova daljnjeg rasta.

Zbog suše i visokih temperatura urod će zasigurno biti skromniji, no voćari i povrtlari tvrde - nestašice neće biti, piše HRT.

I.G.

PROČITAJTE JOŠ:

Suša poljoprivrednike baca u očaj: Falit će jabuka, kukuruza, mandarina… Ali ne i lubenica | | Morski HR
Kukuruzu nema spasa, negdje su štete i 100-postotne, tvrde ratari, no “spaljena zemlja” nije samo u Hrvatskoj nego i u brojnim drugim zemljama EU. Tržište je zasićeno jedino – lubenicama. -