VIDEO Neman iz dubina Jadrana koju ne želite u blizini

MLJET – Paklare (Petromyzon marinus) su paraziti koji žive priljepljeni na mnoge vrste riba i sisavaca. Mrijesti se jednom u životu u slatkoj vodi. Umjesto na ribu, ovaj primjerak se uhvatio za krmu broda.

Kako piše Podvodni.hr, mlađ ostaje zakopana u riječnom mulju u prvoj godini života. Kasnije seli u more. Imaju nekoliko životnih faza, za vrijeme svoje “morske” faze pokušavaju pronaći žrtvu kojoj će sisati krv. To su uglavnom dupini, velike ribe, kornjače, dok brodovi naravno ne spadaju u tu skupinu.

Marin je jutros u blizini Mljeta snimio paklaru koja se uhvatila za krmu broda. Paklaru je pokušao ukloniti mezomarinerom no uporno se vraćala i ponovno prikačila za krmu.
Iako je kod nas paklara dosta rijetka tamo gdje ih ima ovo ponašanje se često uočava, zato postoje pretpostavke da se paklare prikače domaćinu i kao “autostoperi” na svojim migracijama, no vjerojatnije je da se uhvate za brod zbog pogrešne procjene zalogaja, piše Podvodni i daje opis vrste:

Narodni nazivi: Paklara, lampruga

Opis: Izduljena, glatka i sluzava, bez ljuski. Dvije leđne peraje. Zelenastosmeđe do zelenasto sive boje sa gornje strane. dolje blijeđa. Može biti i crno izmramorana.

Veličina: Može narasti do 3 kg težine i 1 metar dužine

Rasprostranjenost: Živi u cijelom Jadranu iako ju je najviše ima u blizini ušća i u samim rijekama.

Biologija: Parazit je i živi priljepljena na mnoge vrste riba i sisavaca. Mrijesti se jednom u životu u slatkoj vodi. mlađ ostaje zakopana u riječnom mulju u prvoj godini života. Kasnije seli u more.

D.G.