Velika izložba o čuvarima kvarnerskih litica

RIJEKA – Na riječkom Korzu postavljena je izložba fotografija “Čuvari kvarnerskih litica”, koja prikazuje jednu strogo zaštićenu životinjsku vrstu specifičnu za Kvarner.

Sam naslov izložbe na prvu previše ne otkriva kojom se tematikom ona bavi. Neki bi možda pomislili da je tema izložbe povijest svjetionika na Kvarneru. No oni o kojima izložba govori mogu doseći puno veće visine i daljine od jednog svjetionika. Oni su bjeloglavi supovi, strogo zaštićena vrsta koja sa svjetionicima dijeli otoke i strme litice gdje od minulih vremena do danas pronalaze odgovarajuća mjesta za gniježđenje.

Izložba je realizirana u sklopu projekta „Unapređenje i povećanje kapaciteta oporavilišta za bjeloglave supove u Centru za posjetitelje Beli“, kojeg provode Javna ustanova „Priroda“ i Primorsko-goranska županija, a sufinanciran je sredstvima Europske unije iz Kohezijskog fonda.

Inače, bjeloglavi supovi su početkom 20. stoljeća bili rašireni gotovo na cijelom području Hrvatske – od Učke, Primorja, kvarnerskih otoka i Velebita do kanjona nekih dalmatinskih rijeka, otoka Brača, Biokova i dijela Dubrovačkog primorja. Danas se bjeloglavi supovi u Hrvatskoj još jedino gnijezde na kvarnerskim otocima, Cresu, Krku, Prviću i Plavniku stoga se njihova populacija nerijetko naziva i kvarnerskom.

Iako bjeloglavi supovi žive i u drugim državama svijeta, kvarnerska populacija jedinstvena je u svijetu jer se ptice ovdje gnijezde na liticama neposredno iznad mora, dok drugdje obitavaju pretežno u planinskim područjima. Kvarnerska populacija supova danas broji stotinjak parova, koji poput još nekih ptičjih vrsta, ostaju s istim partnerom cijeli život.

Po čemu su još jedinstvene ove velike, nježne ptice grabljivice možete pogledati na riječkom Korzu, do 10. lipnja.

K.B.