Umro svjetski pionir vinarstva iz Metkovića - U Ameriku stigao s 32 dolara u cipeli

Globalno najpoznatiji hrvatski vinar Miljenko Grgić, kojeg su zvali kraljem Chardonnaya, preminuo je 13. prosinca u 101. godini života, objavili su iz njegove vinarije, a vijest prenosi kalifornijski dnevnik San Francisco Cronicle.

Grgić je kao imigrant pobjegao komunističkoj vlasti i postao suosnivač jedne od najpoznatijih vinarija u Napi, Grgich Hills, 1977. godine. Njegovi napori odigrali su značajnu ulogu u Napinom usponu do globalne važnosti kao jedne od najboljih vinskih regija na svijetu. No, njegov najuzvišeniji doprinos došao je do izražaja 1976. godine, kada je njegov Chardonnay nadmašio vrhunska bijela vina iz Francuske.

Bez tog događaja možda se danas ne bi toliko pila kalifornijska, australska, novozelandska, čileanska - pa na kraju krajeva - i hrvatska vina.

Rođen 1923. godine u malom selu Desne u Dalmatinskoj zagori, kao najmlađe od jedanaestero djece u poljoprivredničkoj obitelji. Bio je dobar u seoskoj školi pa ga je majka poslala u Imotski da završi i malu maturu. Međutim, počeo je Drugi svjetski rat, što je bio uzrok pauze u školovanju tijekom koje je rođaku pomagao voditi obiteljsku trgovinu.

Njegov pradjed, djed i otac bili su u trgovini, a do treće godine Grgich je gazio svoje prvo grožđe.

U Ameriku stigao s 32 dolara

Kako bi nastavio obiteljsku tradiciju, studirao je enologiju i vinogradarstvo na Hrvatskom sveučilištu u Zagrebu, gdje ga je jedan profesor nadahnuo snovima o Kaliforniji, nazvavši je rajem. Godine 1954. otišao je iz Jugoslavije i uputio se preko Njemačke i Kanade u Kaliforniju. Tamo je stigao 1958. s malim kovčegom i 32 dolara u cipeli.

Grgich je imao sreće, počevši od vinarije Christian Brothers, uspio je ući u vinske krugove na početku zlatnog doba vina u Napi, a za razliku od mnogih drugih u to vrijeme, formalno je studirao vinarstvo. 1972. je udružio snage s bogatim odvjetnikom Jamesom Barrettom, koji je obnavljao vinariju Chateau Montelena, postavši njegov glavni vinar i partner.

View this post on Instagram

A post shared by Grgich Hills Estate (@grgichhills)

Zatim je 1977. osnovao Grgich Hills Estate s Austinom Hillsom iz Hills Brosa. Godine 1980., samo dvije godine od osnivanja nove vinarije, prva berba Grgich Hills Chardonnaya odnijela je prvo mjesto na The Great Chicago Chardonnay Showdownu, osvojivši najviša priznanja u odnosu na više od 200 drugih iz cijelog svijeta. Od tog trenutka Grgich je dobio titulu kralj chardonnaya, poznat po svojoj prepoznatljivoj beretki umjesto krune.

Boca njegovog pobjedničkog Chateau Montelena Chardonnaya iz 1973., zajedno s njegovim originalnim kovčegom i jednom od njegovih beretki, izložena je u Nacionalnom muzeju američke povijesti Smithsonianu. Također su uvršteni u knjigu The Smithsonianova Povijest Amerike u 101 objektu.

D.G.