Svjetski je dan zaštite okoliša! Zelena akcija: "Gorući problem je plastika!"

Svjetski je dan zaštite okoliša! Zelena akcija: "Gorući problem je plastika!"

Zelena akcija danas je poručila je da je ključno da Hrvatska podrži prihvaćanje globalnog Sporazuma o plastici, u kontekstu gorućeg problema zagađenja plastikom.

- Ambiciozni, globalni Sporazum o plastici uključuje pravno obvezujuće mjere za drastično smanjenje proizvodnje plastike, zabranu problematičnih kemikalija, ograničenja jednokratnih proizvoda te snažne mehanizme provedbe i financiranja temeljene na načelu 'zagađivač plaća - rekla je predsjednica Zelene akcije Dora Sivka.

Prema tom načelu, troškove otklanjanja ili smanjenja onečišćenja okoliša snosi onaj tko je odgovoran za izazivanje onečišćenja.

U Zelenoj akciji poručili su građanima da su njihove svakodnevne akcije smanjenja potrošnje plastike, ponovne uporabe i pravilnog odvajanja otpada iznimno važne jer su komplementarne sustavnoj promjeni temeljenoj na uštedi ograničenih Zemljinih resursa.

Foto: Depositphotos

Greenpeace nglašava važnost obnovljive energije

Izvršni direktor Greenpeacea Hrvatska Zoran Tomić kazao je da na Svjetski dan zaštite okoliša žele naglasiti važnost obnovljivih izvora energije. Upravo će tim povodom predstaviti studiju "100 posto obnovljivo do 2030. - plan za zelenu tranziciju hrvatske elektroenergetike koju je izradio stručni tim pod vodstvom profesora Gorana Krajačića sa zagrebačkog Fakulteta strojarstva i brodogradnje.

- Naša zemlja ima goleme potencijale, posebno za solarnu energiju. S 2500 sunčanih sati godišnje, Hrvatska bi mogla biti među vodećima u Europi po iskorištavanju sunčeve energije. Ipak, taj potencijal do sada nije dovoljno iskorišten. Vrijeme je da se to promijeni - izjavio je Tomić.

Ukupni kapacitet obnovljive energije u svijetu udvostručio se u posljednjem desetljeću i zbog toga kažu ne treba popustiti pritiscima da se cilj od 70 posto energije iz obnovljivih izvora do 2040. godine smanji.

- WWF zagovara prestanak izgradnje hidroelektrana, jer se tako štite slatkovodni sustavi, a tranziciju vidi prvenstveno u ubrzanju korištenja energije vjetra i sunca poručila je Dunja Mazzocco Drvar, direktorica programa zaštite prirode u WWF Adriji.

J.T.

PROČITAJTE JOŠ:

JESMO LI PRONAŠLI RJEŠENJE? Japanski znanstvenici razvili plastiku koja se otapa u moru!
Znanstvenici iz centra RIKEN i sveučilišta u Tokiju razvili novi materijal koji se raspada puno brže i ne ostavlja trag, piše The Strait Times. Je li moguće da smo na pragu plastične revolucije? Hoće li biorazgradiva plastika koja se u moru raspada za svega nekoliko sati biti rješenje za ogromno
Institut za oceanografiju: “Obnova morskih i slatkovodnih staništa ključna za zaštitu bioraznolikosti i smanjenje negativnih utjecaja na okoliš”
Ova staništa oduvijek su bila rastilišta za mnoge vrste riba, uključujući one s komercijalnom vrijednošću, a istovremeno pružaju brojne druge usluge ekosustavu, od biološkog uklanjanja do skladištenja ugljika. Zbog toga zaslužuju posebnu pozornost jer se smatraju prirodnim rješenjem za ublažavanje klimatskih promjena, objavio je Institut za oceanografiju i ribarstvo. Vegetacija