Slovenci nastavljaju priču o zelenoj tranziciji - Otvorena sunčana elektrana u općini Jasenice

SE Bukovica snage 6,25 MW nalazi se u degradiranom području uz cestu Zaton Obrovački – Maslenica u općini Jasenice.

Otvaranjem sunčane elektrane (SE) Bukovica u općini Jasenice, tvrtka Interenergo u Hrvatskoj nastavlja priču o zelenoj tranziciji.

- U uskoj suradnji s Općinom Jasenice i našim partnerima, danas smo otvorili našu prvu sunčanu elektranu u Hrvatskoj i time učinili još jedan važan korak prema održivijoj energetskoj budućnosti regije. S Općinom Jasenice izvrsno surađujemo već godinama, a naša uspješna suradnja najprije je stvorila vjetroelektranu, a danas i sunčanu elektranu. Raduje nas što su općine spremne sudjelovati u razvoju održivih energetskih projekata - rekao je prilikom otvorenja elektrane Blaž Šterk, direktor Interenerga, energetske tvrtke sa sjedištem u Ljubljani, a koja je od 2009. godine dio austrijske grupe Kelag.

Interenergo je s mnogim podizvođačima te uz podršku i angažman Općine Jasenice, usprkos zahtjevnom terenu i vremenskim okolnostima, koje nisu bile idealne, projekt ostvario za 12 mjeseci.

- Ova sunčana elektrana nije samo tehničko postrojenje koje generira električnu energiju, ona je simbol našeg truda, posvećenosti prema zaštiti našeg okoliša i budućih generacija, te izraz naše vizije za bolju budućnost - izjavio je načelnik Općine Jasenice Stipe Vulić.

U trenutku pokretanja, SE Bukovica svrstala se među pet najvećih aktivnih zemljanih sunčanih elektrana u Hrvatskoj i sa snagom od 6,25 MW značajno pridonosi energetskoj tranziciji i ostvarivanju postavljenih energetskih i klimatskih ciljeva, prenosi Energetika.

Osim energetskih i gospodarskih koristi za državu i lokalnu zajednicu, taj projekt zaleđu Zadra daje nov značaj. Sunčana elektrana i vjetroelektrana, koja je puštena u rad 2020. godine, nalaze se u degradiranom području uz cestu Zaton Obrovački – Maslenica u općini Jasenice, priopćeno je iz Interenerga.

- Dugoročno i strateško planiranje omogućilo nam je da pomoću elektrana ponovno iskoristimo degradirano područje i damo mu novi značaj te istodobno iskorištavamo sinergiju dvaju ključnih obnovljivih izvora na jednom mjestu. Razvojem promišljenih projekata tako jačamo razvoj regije i pomoću raznovrsnih dostupnih tehnoloških rješenja potičemo energetsku tranziciju - napomenuo je Šterk.

Vjetroelektrana i sunčana elektrana zajedničke snage 16,25 MW opskrbljuju zelenom energijom više od 12 tisuća kućanstava. Tom dopunom, međutim, nisu završeni planovi Interenerga na tom području.

U sljedećem razdoblju planiraju postavljanje još jedne sunčane elektrane, upravo u zadarskoj općini, dvostruko snažniju od Bukovice. Također razvijaju još dva projekta sunčanih elektrana u istočnoj Hrvatskoj.

Otvaranjem SE Bukovica, investitor, tvrtka Interenergo, dopunila je svoj portfelj projekata na obnovljive izvore u okruženju, koji čini čak 35 aktivnih projekata. Njihove elektrane u distribucijsku mrežu donose novu zelenu energiju i pridonose značajnijem smanjenju emisija CO2.

A.B.