POKREĆE SE POSTUPAK ZAŠTITE Rogozničko jezero bit će proglašeno spomenikom prirode

ROGOZNICA – Na sjednici Skupštine Šibensko-kninske županije koja se danas održava u Drnišu, bit će pokrenut postupak proglašenja Spomenika prirode Zmajevo oko i Zmajevo uho.

Rogozničko jezero Zmajevo oko te Zmajevo uho, kako je navedeno u radnim materijalnima za vijećnike Županijske skupštine, predstavljaju ‘pojedinačni neizmijenjeni dio prirode koji ima ekološku, znanstvenu, estetsku i odgojno-obrazovnu vrijednost’, piše ŠibenikIN.

Stoga će županijski Upravni odjel za zaštitu okoliša, prostorno uređenje, gradnju i komunalne poslove, kao i Javna ustanova Priroda, biti zaduženi da poduzmu sve potrebne radnje za izvršenje te odluke, a potrebna sredstva bit će osigurana u županijskom proračunu za narednu godinu.

Spomenimo, prijedlog da se zaštiti rogozničko jezero Zmajevo oko došao je od Kluba vijećnika SDP-a. Oni su županu Marku Jeliću i predsjedniku Županijske skupštine Stipi Petrini 15. listopada poslali zahtjev da se prvi koraci po tom pitanju učine na sljedećoj sjednici ŽS.

– Nadamo se da nećemo dopustiti da ovakav prirodni fenomen izumre nama pred očima, jer bi to bila kako ekološka tako i ljudska i moralna katastrofa –naveli su SPD-ovci, ponukani na taj prijedlog sve češćim zamućenjima jezera Zmajevo oko.

Foto: Boris Kačan

Riječ je o anoksiji i miješanju slojeva vode u jezeru pri čemu u njemu umire sav živi svijet. Zadnji put to se dogodilo ove jeseni, a kako je tada za ŠibenikIN pojasnila znanstvenica Irena Ciglenečki-Jušić, događaj je bio vezan uz dugo i toplo ljeto, relativno visoki salinitet u vodenom stupcu i naglo hlađenje burom.

Prema podacima Laboratorija za fiziku mora i kemiju vodenih sustava Instituta Ruđer Bošković, u zadnjih sto godina, jezero se zamutilo osam puta, od čega čak pet u zadnjih 30 godina.

– Znači, sve učestalije, a jezero se još nije oporavilo od prošlogodišnjeg miješanja u listopadu i pojave anoksije u cijelom vodenom stupcu koja je potrajala gotovo tri tjedna prošle jeseni, a sada je doživjelo novi šok. Sa svakim ovakvim miješanjem gasi se život u jezeru – upozorila je prošlog mjeseca Ciglenečki-Jušić.

I.B.

PROČITAJTE JOŠ:

Anoksija u Rogozničkom jezeru – Sve smrdi na pokvarena jaja, oporavak života će trajati dugo