OTKRIO NOVE VRSTE Hrvatska ima jednog od najvećih stručnjaka za istraživanje glavoča u Europi

OTKRIO NOVE VRSTE Hrvatska ima jednog od najvećih stručnjaka za istraživanje glavoča u Europi

Riječ je o Marcelu Kovačiću, kustosu Prirodoslovnog muzeja Rijeka koji je napravio velike stvari kad je o glavočima riječ!

Kovačić je otkrio i opisao nekoliko novih vrsta glavoča iz Jadranskog i Sredozemnog mora. Jedna od njih je Speleogobius llorisi, prvi put je opisana 2016. u Španjolskoj, a kasnije ju je pronašao i u Jadranu, kod Hvara.

- Riba na slici nedavno je snimljena u parku prirode na Korzici. Zbog tog nalaza djelatnici parka su bili uzbuđeni i pohvalili se pronalaskom ove rijetke, male ribice. Za naći je treba zaroniti između 40 i 70 metara dubine i tražiti u pukotinama i šupljinama na dnu prekrivenom crvenom algom - napisao je naš poznavatelj morske ekologije Pero Ugarković.

Glavoči (Gobiidae) su inače jedna od najbrojnijih i najraznolikijih skupina riba. Imaju preko 2.000 vrsta i nalaze se u gotovo svim morskim, bočatim i slatkovodnim ekosustavima. U Jadranskom moru je ~48 različitih vrsta.

J.T.

PROČITAJTE JOŠ:

Jeste li čuli za svjetleću lignjicu? Ova dubokomorska vrsta posjeduje posebne organe za proizvodnju svjetla!
Svjetleća lignjica (Abralia veranyi) jedno je fascinantno život biće s razvijenim obrambenim mehanizmom! Ova dubokomorska vrsta posjeduje posebne organe za proizvodnju svjetla, nazvane fotofori. Na trbušnom dijelu tijela može ih imati više od 550, u tri različita oblika: s lećom, s filterom i jednostavne. - Svjetlost koju proizvode koristi se