> ## Content Index
> Fetch the complete content index at: https://www.morski.hr/llms.txt
> Use this file to discover other available public pages before exploring further.

# MOL IZGUBIO U ARBITRAŽI! Mađari u šoku: Tražili od Hrvatske više od 90 milijuna eura, a sad oni moraju platiti nama!
- URL: https://www.morski.hr/mol-izgubio-u-arbitrazi-madari-u-soku-trazili-od-hrvatske-vise-od-90-milijuna-eura-a-sad-oni-moraju-platiti-nama/
- Published: 2026-05-26T16:08:32.000Z
- Updated: 2026-05-26T16:08:32.000Z
- Author: Jurica Gašpar
- Tags: Gorivo, INA

**Arbitražni sud u cijelosti je odbio tužbeni zahtjev mađarske kompanije težak desetke milijuna eura te im naložio podmirivanje troškova postupka.**

Republika Hrvatska odnijela je veliku pobjedu protiv mađarskog MOL-a u trgovačkoj arbitraži, službeno je u utorak objavilo Državno odvjetništvo Republike Hrvatske (DORH). Arbitražni tribunal u potpunosti je odbacio sve zahtjeve mađarske naftne kompanije te joj naložio da Hrvatskoj isplati 775.000 eura na ime troškova postupka, uvećano za pripadajuće kamate.

### Kronologija spora: Od ICSID-a do trgovačke arbitraže

Ovaj pravni trijumf vrhunac je dugogodišnjeg spora koji vuče korijene iz ranijih međunarodnih procesa. Kako navode iz DORH-a, riječ je o tužbenom zahtjevu koji je MOL izvorno pokrenuo u sklopu investicijske arbitraže pred ICSID-om (Međunarodni centar za rješavanje investicijskih sporova), a u kojoj je pravorijek donesen u srpnju 2022\. godine.

Tadašnjom odlukom MOL je upućen da svoje zahtjeve zbog navodne povrede Ugovora o plinskom poslovanju i Prve izmjene ugovora o plinskom poslovanju rješava kroz trgovačku arbitražu. Mađarska je kompanija to i učinila, pokrenuvši novi postupak protiv Hrvatske 2023\. godine.

### Tražili milijunske odštete, na kraju ostali praznih ruku

Tijekom ovog trgovačkog postupka, MOL je tvrdio da je Hrvatska prekršila preuzete ugovorne obveze te je potraživao astronomske iznose.

> Mađari su primarno zahtijevali odštetu od **36.152.485,00 eura** izravno za sebe, dok su alternativno tražili naknadu štete za INU u iznosu od čak **91.121.742,00 eura**.

Arbitražni sud prepoznao je argumente hrvatske strane i u potpunosti odbacio teze mađarske kompanije. Pravorijekom od 26\. svibnja 2026\. godine, tribunal je odbio tužbu u cijelosti, čime je stavljena točka na još jedno veliko poglavlje pravnih bitki između Hrvatske i MOL-a oko upravljanja domaćim energetskim sektorom.

Priopćenje **DORH-a** prenosimo u cijelosti:

*"Pravorijekom od 26\. svibnja 2026\. arbitražni tribunal u cijelosti je odbio tužbeni zahtjev MOL-a protiv Republike Hrvatske kao i bilo koji drugi tužbeni zahtjev te naložio MOL-u platiti tuženoj Republici Hrvatskoj troškove tribunala i administrativne troškove postupkq u iznosu *775.000 EUR s kamatom.**

*Riječ je o tužbenom zahtjevu koji je MOL kao tužitelj izvorno postavio u ICSID investicijskoj arbitraži u kojoj je u srpnju 2022\. donesen arbitražni pravorijek. Tim je pravorijekom MOL upućen da u trgovačkoj arbitraži ostvaruje svoj tužbeni zahtjev zbog navodne povrede Ugovora o plinskom poslovanju i Prve izmjene ugovora o plinskom poslovanju, a radi isplate naknade štete.*

*Stoga je MOL 2023\. godine pokrenuo trgovačku arbitražu protiv Republike Hrvatske.*

*Tijekom postupka MOL je tvrdio da je Republika Hrvatska povrijedila Ugovor o plinskom poslovanju i Prvu izmjenu ugovora o *plinskom poslovanju* i tražio naknadu štete u iznosu 36.152.485,00 EUR odnosno alternativo naknadu štete za INU u iznosu 91.121.742,00 EUR.*

*Tribunal je u cijelosti *odbio tužbu MOL-a*"*, objavilo je Državno odvjetništvo.

D.G.